İstanbul Üniversitesi Avcılar yerleşkesi yıldırım risk analizi
Lightning risk analyses for Istanbul University Avcilar campus
  1. Tez No: 510646
  2. Yazar: VEYSİ ORAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL ERSOY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yıldırımlar genel olarak düştükleri alanlarda çok büyük fiziksel zararlar doğuran bir doğa olayıdır. Ortaya çıkan bu büyük zararların etkilerinden korunmak için yapılan çalışmalar sonucu belirli önlem ve uygulamalar saptanmıştır. Yıldırımdan korunma sistemleri Türk standartları ve ulusal standartlar göz önüne alındığında birden çok sistemin birbiri ile entegresi sonucu ideal bir koruma oluşturulabilir. Yıldırımdan korunma sistemi kademeli olarak yerleştirilmiş iç yıldırımlık(ani aşırı gerilim koruyucu) sistemi ve binanın dış kısmında yer alacak yapı tipine göre seçilmiş dış yıldırımlık sistemi ve iyi bir topraklama sisteminin birleşmesiyle oluşmaktadır. Bu sistemler, bir yapıda standartlar ve teknik açıdan değerlendirdiğinde olmak zorundadır. İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi içerisinde bulunan yapıların yıldırımdan korunması için yapılması gerekenler bütünüyle göz önüne alınarak incelenmiştir. Yerleşke içerisinde bulunan yapıların en, boy, yükseklik ölçümleri yapılarak binaların yıldırım risk hesapları, yıldırım koruma yarıçap hesapları ve topraklama hesapları yapılarak koruma seviyeleri belirlenmiştir. Yapılan hesaplamalar ve tespitler sonucu önerilen dış yıldırımlık sistemi aktif paratoner sistemi ve bu sistemin parçaları TS EN 62305 standardına göre belirlenerek bu tasarımın yapılması gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lightning is a natural phenomenon that causes great physical damage in areas where it is generally fall down. In order to prevent the effects of these serious damages, certain measures and practices have been determined. When Turkish and national standards are considered, an ideal protection can be created which results in the integration of multiple systems into one another. The lightning protection system consists of a progressively placed internal lightning surge (surge protection system), an external lightning system selected according to the building type on the outside of the building, and a good grounding system. İstanbul University Avcılar Campus has been examined by taking into consideration of all the things to be done for lightning protection. Lightning risk calculations, lightning protection radius calculations and grounding calculations were made by determining the width, height, height of the buildings in the campus and then the protection levels were determined for each building. The calculated lightning arrester system and the parts of this system are determined according to the standard of TS EN 62305 and this design has been calculated.