İstanbul-Küçükçekmece Gölü çevresinde Karatavuk (Turdus merula) ve Kızılgerdan (Erithacus rubecula) türlerinin göç stratejilerinin araştırılması
Investigation of the migration strategies of the Blackbird (Turdus merula) and the European Robin (Erithacus Rubecula) species around Küçükçekmece Lake, İstanbul
  1. Tez No: 921391
  2. Yazar: ERGÜN BACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT BEŞKARDEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Kuşların mevsimsel göçleri, hayatta kalma stratejisi olarak evrimsel süreçlerle şekillenmiş büyüleyici bir doğa olayıdır. Göç eden kuşlar, iklim koşullarına uyum sağlamak, besin kaynaklarına erişimi arttırmak, üreme alanlarını genişletmek ve yaşam alanlarını optimize etmek amacıyla ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde farklı iklim bölgelerine yönelir. Bu süreçleri anlamak ve kuşların davranışlarını detaylı incelemek için kullanılan halkalama çalışmaları, kuşların göç yollarını, kışlama alanlarını, üreme stratejilerini ve göç dinamiklerini belirlemede diğer yöntemlere kıyasla daha etkili bilgiler sunar. Bu araştırma, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Avcılar Yerleşkesi'nde (40.996277 °K, 28.728716 °D) 2020-2022 yılları arasında gerçekleştirilmiş ve karatavuk (Turdus merula) ile kızılgerdan (Erithacus rubecula) türlerinin göç stratejilerini, morfometrik özelliklerini, yaş gruplarını ve popülasyon dinamiklerini kuş halkalama çalışmalarıyla incelemeyi hedeflemiştir. Araştırma, dört göç boyunca 316 gün süreyle sis ağları kurularak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 305 karatavuğun ölçümü yapılmış ve 213 birey halkalanmıştır. Karatavukların %58,7'si sonbaharda, %41,3'ü ise ilkbaharda yakalanmıştır. En yüksek tekrar yakalama oranı ilkbaharda %69,3 olarak kaydedilmiştir. Günlük aktiviteler incelendiğinde, karatavukların sabah daha aktif olduğu, öğlen aktivitelerinin azaldığı ve akşam saatlerinde yeniden arttığı belirlenmiştir. Mart ve ekim en yüksek aylık aktivitenin olduğu aylardır. Çalışmada 2349 kızılgerdanın ölçümü yapılmış ve 1589 birey halkalanmıştır. En yüksek halkalanma oranı, 2021 sonbaharda %43,9, en düşük oran ise 2022 ilkbaharda %5,7 olarak kaydedilmiştir. Aylık analizlere göre, halkalanan kızılgerdanların %56'sı ekim ayında yakalanmıştır. Saatlik analizler, sabah saatlerinde aktivitenin (%24,8) en fazla, ikindi saatlerinde ise en az (%2,4) olduğunu göstermiştir. Genç ve ergin kızılgerdanların aktivite modelleri genel olarak benzerlik göstermektedir. Çalışmada 2022 Nisan ayında halkalanan dişi bir karatavuğun 2023 Nisan ayında kuş uçuşu 1131 km mesafede olan Ukrayna'nın Zmiiv şehrinde tekrar yakalanması halkalama çalışmalarının ve araştırmanın önemini göstermektedir. Bu çalışma, karatavuk ve kızılgerdanların günlük ve mevsimlik aktivite döngülerini, halkalanma oranlarını, göç stratejilerini, popülasyon dinamiklerini ve çevresel faktörlerle ilişkilerini inceleyerek, bu türlerin korunması, yaşam alanlarının iyileştirilmesi, göç dinamiklerinin anlaşılması ve ekosistem üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesine önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Seasonal bird migrations are a fascinating natural phenomenon shaped through evolutionary processes as a survival strategy. Migratory birds navigate to different climatic regions during spring and autumn to adapt to climatic conditions, increase access to food resources, expand breeding areas, and optimize their habitats. Ringing studies, used to understand these processes and examine bird behavior in detail, provide more effective information compared to other methods in identifying migration routes, wintering areas, breeding strategies, and migration dynamics of birds. This study was conducted at Istanbul University-Cerrahpaşa Avcılar Campus (40.996277 °N, 28.728716 °E) between 2020 and 2022. It aimed to investigate the migration strategies, morphometric characteristics, age groups, and population dynamics of the blackbird (Turdus merula) and the European robin (Erithacus rubecula) through bird-ringing studies. The research was carried out over 316 days during four migration seasons using mist nets. Measurements were taken from 305 blackbirds, and 213 individuals were ringed. Of the captured blackbirds, 58.7% were caught in autumn, while 41.3% were caught in spring. The highest recapture rate was recorded in spring, at 69.3%. Daily activity patterns revealed that blackbirds were more active in the morning, showed reduced activity at noon, and increased their activity again in the evening. March and October were the months with the highest activity levels. Measurements were also taken from 2,349 European robins, and 1,589 individuals were ringed. The highest ringing rate, 43.9%, was recorded during the autumn of 2021, while the lowest rate, 5.7%, was observed in the spring of 2022. Monthly analyses showed that 56% of the ringed European robins were captured in October. Hourly analyses indicated that activity was highest in the morning (24.8%) and lowest in the late afternoon (2.4%). Activity patterns of juvenile and adult European robins were generally similar. The recapture of a female blackbird, ringed in April 2022, in Zmiiv, Ukraine, 1,131 km away as the crow flies, in April 2023 highlights the significance of ringing studies and this research. This study contributes significantly to understanding the daily and seasonal activity cycles, ringing rates, migration strategies, population dynamics, and relationships with environmental factors of blackbirds and European robins. It provides valuable insights for the conservation of these species, the improvement of their habitats, understanding migration dynamics, and evaluating their impacts on ecosystems.