Hassas tarımda jeoistatistik yöntemler kullanılarak toprak özelliklerinin tahmin edilmesi ve haritalanması; Harran Ovası Cullap sulama birliği alanı örneği
Estimation and mapping of soil properties to using geostatical methods at precision agriculture; example of Harran Plain Cullap irrigation association union
- Tez No: 510662
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VOLKAN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Harran ovası Cullap sulama birliği alanından alınan 163 toprak örneğinin laboratuar koşullarında analizleri yapılmış, doğrusal ve doğrusal olmayan skorlama yöntemleri kullanılarak kalite indeksi elde edilmiş ortalama olarak sırasıyla (%37,54), (%48,48) olarak hesaplanmıştır. ArcGIS yazılımı kullanılarak toprak parametreleri ve Torak Kalite İndeksi (TKİ)'nin variogram parametreleri belirlenmiştir. Nugget/sill (C0/c) oranlarına göre uzaysal bağımlılık dereceleri belirlenmiş ve genellikle orta derecede uzaysal bağımlılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Kriging analizi sonucu grafik ve haritaları oluşturulurken, RMSE değeri ve çapraz doğrulama yöntemine göre en iyi sonuç veren model seçilerek grafik ve haritalar oluşturulmuştur. Çalışmada genellikle ordinary kriging yönteminde, spherical ve exponential modelleri tercih edilmiştir. Hazırlanan jeoistatistik haritalarda toprak kalitesinin düşük olduğu belirlenmitir.
Özet (Çeviri)
In this study, soil samples were collected from the Harran plain Cullap water irrigation association and samples were analzyed for various soil parameters and soil quality indexes were obtained using linear and non linear scoring functions. Average for soil quality indexes were obtained as 37, 54 and 48,48 %. Variogram parameters belonging to soil quality parameter and indexes were obtained using ArcGIS software. Accodingly, spatial dependence for soil quality index obtained by ratio of nugget/sill (co/c) was medium. Kriging maps were tested using cross validatio method and RMSE values were obtained. In general soil qualities were obtained as poor in the study area.