Tirkiye'de 1980 sonrası KİT açıklarının finansmanında hazinenin rolü ve uygulama sonuçlarının değerlendirilmesi
The Role of treasury in financing the deficits of state economic enterpires: An Evaluation of Turkish experience after 1980
  1. Tez No: 51069
  2. Yazar: ZUHAL AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTAÇ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Hazine, kamu gelir ve giderlerinin zaman ve yer bakımından uyumlaştırılması gibi geleneksel fonsiyonların yanısıra, çağdaş devlet anlayışına göre ekonomik ve sosyal hayata müdehalelerde bulunan bir kamu idaresi birimidir. Hazinede“Kasa birliği”esasının doğal sonucu, merkezi hükümet dışında diğer kamu yönetimi birimlerinin kandine has hazinenelerinin olmamasıdır. KİT'lerin yatırım fonlarının büyük kısmını genel bütçeden almaları, zararlarını genel bütçeden karşılamaları ve yatırımlarda kullanmadıkları gelir fonlarının genel bütçeye aktarılması, Hazine ile KİT'ler arasındaki yakın ilişkiye işaret etmektedir. Türkiye'de KİT'ler 1960 sonrası dönemde, politik faktörlerin de etkisiyle ekonomiye ve hazineye yük olmaya başlamışlardır. Özellikle 1980'li yıllarda büyük boyutlara ulaşan kamu kesimi finansman açıkları içinde KİT açıkları önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 1980 sonrası dönemde Türkiye'de KİT açıklarının finansmanında Hazine'nin rolünü incelemektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Treasury is an administrative unit of the public sector, which not only performs traditional functions such as harmonization of puplic revenues and expenditures as regards time and place, but also participates in the goverment's intervention to economic and social life in accordance with the concept of contemponary state. The natural result of the principle of the single treasury is that administrative units of the public sector other than the Central Goverment have not got their seperate treasuries. In this context, there is a close relationship between the treasury and the State Economic Enterprises (SEE's) which take a great amount of their investment funds from the goverment's general budget, cover their deficits from this budget and transfer their excess revenues not used in investment to this budget. In Turkey, SEE's have become burden to the economy and Treasury mainly as a result of political factors since 1960's. Deficits of SEE's in Turkey has a considerable place in public sector borrowing requirement (PSBR) which has reached to great demansions especially since the beginning of 1980's. The aim of this study is to examine the Turkish experience regurding the role of the treasury in financing the deficits of the SEE's. Ill