İşbirlikli öğrenme, fen başarısı, hatırda tutma, öğrenci yüklemeleri ve işbirlikli öğrenme gruplarındaki etkileşim
Cooperative learning, science achievement, retention, student attributions and interaction in cooperative learning groups
  1. Tez No: 51068
  2. Yazar: HALE KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, işbirlikli öğrenme ve geleneksel öğretim yöntemlerinin fen başarısı hatırda tutma ve öğrenci yüklemeleri üzerindeki etkilerini ve öğrenci yüklemeleri ile işbirlikli öğrenme gruplarındaki etkileşim örüntülerinin ilişkilerini incelemektir. Araştırmada kontrol gruplu ön test- son test araştırma deseni uygulanmıştır. Öğrencilerin sosyo-ekonomik düzeyleri arasındaki farklılıklardan ve öğretmen etkisinden gelebilecek bozucu etkileri önleyebilmek için gruplar aynı okulda ve aynı öğretmende okuyan ortaokul 3. sınıf öğrencileri arasından seçilmiştir. Bu araştırmanın verileri, ön test-son test, yükleme ölçeği ve öğrencilere uygulanan derinlemesine görüşme kayıtlan ile toplanmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde ortalama, standart sapma ve t-testi kullanılmıştır. Ses kayıtlan ise, en az kodlayıcı tarafından kodlandıktan sonra analiz edilmiştir. Araştırma sonunda fen başansı ve hatırda kalıcılık üzerinde işbirlikli öğrenme yönteminin geleneksel öğretimine göre daha etkili olduğu bulunmuştur. İşbirlikli öğrenme yönteminin öğrencilerin başansızlık yüklemeleri üzerinde olumlu etkileri vardır. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the present research is to investigate effects of cooperative learning and tradational teaching methods on science achievement, retention and student attributions, and relationships between student attributions and interaction patterns in cooperative groups. Pretest-posttest research desing with control group was implemented in the research. Subjects are eighth graders of two classes taught by the same teacher and within the same school to grevent inferences from socio-economic level and teacher effect. Data was gathered by achivement test, Scale of Success/ Failure Attributions and in-depth interview records. Mean, standart deviation and t-test were employed in analysis of quantitative data whereas interview records were analysed after coded by two coders. Findings indicate that cooperative learning is more effective on science achievement and retention than tradational teaching methods. Cooperative learning has a positive impact on failure attributions of students. !V