Tasarrufların yönlendirilmesinde altın borsaları ve Türkiye'de altın borsası uygulaması
Gold exchanges for directing of saving and gold exchange application in Turkey
  1. Tez No: 51075
  2. Yazar: MUHAMMED KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEYFULLAH ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Altın soy metallerle kolayca alaşıma girebilen, gerektiğinde tekrardan ayrıştırıma girebilen ve tüm bu işlemler sırasında değerinden birşey kaybetmeyen bir metadır. Tarih boyunca bütün uygarlıklar altına, parlak rengi, işlenebilir olması, dış etkilere karşı dayanıklılığı, üstün kimyasal özellikleri, kalıcılığı ve güvenilir bir tasarruf aracı olması nedeniyle sahip olmak istemişlerdir. Türk halkı tarafından yüzyıllardan beri. talep ve muhafaza edilen altının birikim yaklaşık 5 ton civarındadır. Bir miktar dünya altın stokunun yaklaşık %5fi olup parasal karşılığı 40 milyar $'ı aşmıştır. Altın; sadece Türk ekonomisinde önemli bir potansiyele sahip olmayıp dünya ülkelerince de çokça talep edilen kıymetli bir madendir. Bu nedenle, talebin artması ve altın üretiminin artırılmaması dünyanın çeşitli bölgelerinde piyasalarının oluşmasına neden olmuştur. Talepteki çeşitlilik, dünya altın piyasalarının da fiziki ve vadeli olmak üzere çeşitlenmesine neden olmuştur. Piyasaların paralelinde de spot ve vadeli altın borsaları oluşmuştur. Türk ekonomisi içinde uzun bir geçmişe sahip bulunan altın, yüzyıllardan beri üstlendiği değişik rollerle günümüze kadar gelmiştir. Ülkemizdeki altın piyasalarının gelişimi çerçevesinde altının önemi iyice artmıştır. Zaman zaman alternatif yatırım araçlarının içindeki getirişi azalsa da zaman zaman getirişini artırarak tasarrufçuların gözdesi olmuştur. Çoğu zaman ithal edilen altın yetersiz kalarak Merkez Bankası tarafından ithaline gitmiştir. Türk ekonomisi için altın ihtiyacının karşılanmasında Merkez Bankasının ithal etme işleminin tek başına yeterli olması nedeniyle ülkemizde de Hong Kong, Londra, New York, Zürih, piyasalarında olduğu gibi bir altın borsası ihtiyacı İVolduğu ortaya çıkmıştır. Altın ticaretini altın borsasına bağlı olarak yaygınlaştırmak pek çok alanda fırsat doğuracaktır. Öncelikle yerel takı üretimi sanayi, altın kredileri fiyat risklerinin ve finans maliyetlerinin azaltılması sağlanacaktır. Türk bankacılık sektörü için pek çok fırsat içermektedir. Yine Türkiye'nin sahip olduğu mevcut ve tarihi statü İstanbul Altın Borsasına yeni fırsatlar vermektedir. Türkiye bu sayede bölgesel bir altın ticaret merkezi olabilir. Türkiye'de kısa sürede altına dayalı finansal araçların da tanımlanmasıyla ve yaygınlaştırılmasıyla finans piyasalarına güvenilir ve farklı enstrümanlar sunulabilecektir. Böylece mal piyasalarının hareket alanı genişletilecektir. Zira, borsa; Türkiye'deki mevcut altın potansiyelini ekonomiye kazandırmak ve altın ihracatı yanında, altına dayalı finans araçlarını da uygulamaya sokmak amacıyla oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gold is a metal which can alloy with the precious metals easily, when it is needed, it can be decompasable and during all the processing it never loses anything from its value. During the whole civilizations, the man has wanted to own the gold because of bright colour being chemical peculiarity, permanent and reliable way of saving. Since ages, the total gold saving, demanded and kept by Turkish people has been about 5 tons. This amount is more or less 5% of the world gold stock and is more than $40. 000.. 000. Gold is a valuable metal which has an important potential not only in Turkish economy but also much demanded by all the countries in the world. For that reason; increasing of demand and not to be increased of gold production has caused to occure gold markets in different regions of the world. Variation of demand caused the world gold any specified date for payment. At same time, there has been payable at a specified future date gold exchanges. Gold which has a long past in Turkish economy, is still having the same effect with different roles. The importance of gold has increased largely related to gold markets -in our country. Although, time to time the profit of the first alternative factor for those who want to save. Most of the time, imported gold had become not enough so it had been imported by the Central Bank. Since the Central Bank isn't enough for the importation of gold in need of gold for Turkish economy, it is urgent that there must be a gold exchange in our country such as being gold markets in Hong Kong, London, New York and Zürih. Developing the gold trade connected with the gold exchange will give a change in many platforms. VIFirstly, regional ornament production industry, the price risk of gold credits and financing cost will be available to be decreased. For Turkish banking sector, it has got lots of chances. Secondly, because of present and historical conditions of Turkey, Istanbul gold exchange has got new chances. In this way, Turkey can be the centre of regional gold trade. In Turkey, very soon, by means of defining financial sector bounding with gold and development of this, there will be reliability in finance markets, and so the market of merchandise will be enlarged. Because the exchange has been established to be gained present gold potential of Turkey to Turkish economy and with the exportation of gold and carrying out the finance sector bounding with gold. VII