Çevresel faktörlerin işletme yönetimi üzerine etkileri
  1. Tez No: 51074
  2. Yazar: MERYEM SEZGİN GÜMÜŞTÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İşletme, Environmental Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çevresel faktörlerin işletme üzerine etkileri iki grupta incelenebilir. Bu faktörlerin işletmelerin yapılan üzerinde etkileri yanında işletme içi süreçleri etkileyerek işletmenin başarısı üzerinde belirleyici role sahip oldukları bilinmektedir. Bu çalışmada çevresel faktörlerin işletme içi süreçlere etkisi uygulamalı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Çevresel faktörlerin yazında genel olarak üç faktör altında toplandığı gözlenmiştir. Bu faktörler uluslararası çevre, dış çevre ve işlem çevresidir. Bu faktörler ile işletme arasındaki etkileşimin tek yönlü değil çift yönlü bir etkileşim olduğu esas alınmıştır. Yazında belirtilen bu ilişkilerin Türk Tekstil sektörüne ne derece uygun olduğunu belirlemek amacı ile 26 tekstil firması üzerinde araştırma yapılmıştır. Tek yönlü varyans, korelasyon ve faktör analizlerinin kullanıldığı bu çalışmada, elde edilen bulguların yazınla uyum içerisinde olduğu belirlenmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda; işletmeyi etkileyen çevre faktörlerinin benzer düzeyde değişim gösterdiği, işletmelerin siyasal süreçten çok piyasa sürecine önem verdikleri, teknolojik değişimin firmalar tararından izlendiğini, buna karşın dış gelişmelere yabancı olduklan,lokal gelişmeleri daha yakından izledikleri saptanmışta-. İstatistiksel analiz sonucunda elde edilen bulgular dışında inceleme yapılan sektörün çevresel faktörler karşısında uyumunu sağlamak, çevresel faktörlerin yarattığı risklerin işletme üzerine etkisini en aza indirmek ve bu faktörlerin yarattığı fırsatlardan azami ölçüde faydalanmalarım sağlayıcı öneriler de bu çalışmada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of environmental variables on corporate management was examined. It was observed that environmental variables could be categorized into three groups on the basis of the literature survey made in this study. These were called international, environmental and operational variables. Interactions between these groups of variables and corporations were determined to show one but two-side interaction. The research was conducted by sampling 26 textile firms in order to determine to which extent the relationships brought into the picture by means of literature survey were in accordance with the Turkish case. The findings which were obtained by using the single factor variance analysis, correlation and factor analyses were found to be consistent with those of the literature. Factor analysis demonstrated that environmental variables could be classified into three factors, which were called external, socio-economic and internal factors. Correlation analysis brought into the picture that only nine of the all possible relationship between these 8 variables were statistically significant. The results of the correlation analysis were found to be in accordance with those of the factor analysis. Finally a number of single factor variance analysis were made to determine which environmental factor was playing the most important role in effecting the firm. It was found that environmental factors were changing consistently; our firms were paying more attention not to the political process but to the market process and technological change and our sampled firms were not familiar with the developments occurring outside the country.