Şizofreni hastalarının algılanan aile desteği ile mutluluk düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between the perceived family support and happiness in patients with schizophrenia
- Tez No: 510765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ŞAHİN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Araştırma; şizofreni hastalarının algılanan aile desteği ile mutluluk düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliktedir. Araştırma verileri, Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi polikliniklerinde Ocak 2018 - Nisan 2018 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın evrenini belirtilen tarihte polikliniğe başvuran, DSM-V tanı kriterlerine göre şizofreni tanısı almış ve araştırma kriterlerine uyan tüm hastalar oluşturdu. Evrenden örneklem seçimine gidilmeyerek araştırma 137 hasta ile tamamlandı. Verilerin toplanmasında ''Sosyodemografik Bilgi Formu'', ''AADÖ'' ve ''ÖMÖ'' kullanıldı. Bulgular: Araştırma bulgularına göre hastaların algılanan aile desteği toplam puan ortalaması 25.84±12.94 olarak belirlendi. Öznel Mutluluk Ölçeğinin toplam puan ortalaması ise 20.01±4.18 olarak belirlendi. Hastaların AADÖ ve ÖMÖ puan ortalamaları arasındaki ilişki incelendiğinde AADÖ ve ÖMÖ puan ortalamaları arasında negatif veya pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the relationship between the perceived family support and happiness in patients with schizophrenia. Materials and Methods: This is a descriptive and correlational study. The study data were collected in the Psychiatry Clinics of Elazığ Mental Health and İllness Hospital between January 2018 and April 2018. The study population consisted of all schizophrenia patients who fit the research inclusion criteria and diagnosed as schizophrenia according to DSM-V diagnosis criteria in the related psychiatric clinics of hospitals at the given dates. No sampling was performed in the study population, and the study was completed with 137 patients.“ Sociodemographic İnformation Form”,“Perceived Family Support Scale (PFSS)”and“Subjective Happiness Scale (SHS)”was used for data collection. Results: According to research findings, the mean perceived family support of patients was 25.84±12.94. The mean score in the Subjective Happiness Scale was found to be 20.01±4.18. Considering the relationship between Subjective Happiness Scale and PFSS, it was determined that there is a no significant negative or positive relationship between total scale scores (p>0.05).