T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı gençlik merkezlerinde çalışan gençlik liderlerinin yaşam kalite düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the quailty of life levels of youth leaders working youth centers of Ministiry of Youth and Sports, Republic of Turkey
  1. Tez No: 510764
  2. Yazar: FATİH HARUN TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATALAY GACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
1. ÖZET Bu araştırmanın amacı; Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı 81 il ve ilçelerinde bulunan 278“Gençlik Merkezi”nde çalışan“Gençlik Liderleri”nin yaşam kalitesi düzeylerini belirlemektir. Araştırma evrenini GSB Gençlik Merkezlerinde çalışan 796 gençlik liderleri oluşmaktadır. Örneklem grubu ise çalışmamamıza gönüllü olarak katılmış 347 gençlik lideri oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”ile kişisel bilgi formundan oluşan anket formu kullanılmıştır. Veriler SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Sciences 22.0) programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT INVESTIGATION OF THE QUAILTY OF LIFE LEVELS OF YOUTH LEADERS WORKING YOUTH CENTERS OF MINISTIRY OF YOUTH AND SPORTS, REPUBLIC OF TURKEY The aim of this study is to determine the levels of quality of life of“Youth Leaders”working in 278“Youth Centers”in the 81 cities and counties under the administration of the Ministry of Youth and Sports (MOYS), the Republic of Turkey. The population of the study consists of 296 youth leaders working in MOYS Youth Centers. The sample group consists of 347 youth leaders who participated voluntarily in our study. For the data collection tool, the questionnaire consisting of“SF-36 Quality of Life Scale”and a personal information form was adopted. The data were analyzed by using the SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Sciences 22.0) software.