Atatürk Dönemi (1923-1938) basın fotoğrafçılığının toplumsal yapısı ile ilişkileri
The Relationship between the Turkish social structure and photo journalism during Atatürk Period (1923-1938)
  1. Tez No: 51077
  2. Yazar: GÖKHAN BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FARUK KALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Kurtuluş Savaşı başlarında Türkiye devleti biri Ankara'da diğeri ise İstanbul'da olmak üzere iki ayrı hükümet tarafından temsil ediliyordu. Bu iki başlı yönetim basını da ikiye bölmüştü. Ancak, Cumhuriyetin ilanıyla birlikte İstanbul Hükümeti'ni destekleyen muhalif basının yok olduğu ve tamamen yeni yönetimi destekleyen bir basın anlayışının hakim olduğu görülmektedir. Yeni ve genç Cumhuriyetin kurucuları Atatürk devrimlerinin kitlelere benimsetilmesinde basına öncü bir görev yüklemiş, basın ve basında yer alan fotoğraflardan en geniş ölçüde yararlanmışlardır. Yeni yönetimin milli burjuvazi yaratma çabaları, 1929 yılındaki dünya ekonomik bunalımının etkisiyle başarısızlıkla sonuçlanmış, ekonomik yaşamın hemen her alanında devletçi bir politika uygulanmıştır. Gerek basının etki altına alınması gerekse devletçi politikaların halka benimsetilmesinde bu politikanın büyük payı olmuştur. Öte yandan çok partili siyasal yaşama geçme denemelerinin bir ürünü olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, kurulmasının hemen ardından başlayan Doğu (Kürt) isyanlarının sorumlusu olarak gösterilince parti kapatılır. Takrir-i Sükûn Yasası'yla birlikte ise, çok sayıda gazetenin kapatılmasına ve birçok gazetecinin tutuklanmasına tanık olunacaktır. Harf Devrimi ise basın üzerinde olumlu ya da olumsuz etkiler yaratan bir başka gelişmedir. Yeni alfabenin kullanılması gazete satışlarında belli bir düşüş yaratmasına karşın, aynı yıllarda basında görsel malzemenin daha yoğun bir biçimde kullanıldığını görüyoruz. Atatürk devrimlerini tanıtmak ve yaymak amacıyla basında kullanılan fotoğrafların tek hedefi 'görüntü imajı' yaratmak olmuştur. Bu nedenle Cumhuriyet ile birlikte ülke içinde yaşanan ekonomik, toplumsal ve siyasal dönüşümleri yansıtan fotoğraflar, toplumu kültürel açıdan bilinçlendirerek çağdaşlaşma hedefine ulaşma yolunda kullanılmışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK During the Natinonal War the there two government one in Istanbul the other in Ankara were claiming to represent Turkey. The Turkish press of the time were also divided like governments. After the National War opposition press which were settled in istanbul have been slinced. The new and young republic in Ankara tried to use the press as a means of propaganda tool to sunpress the old regimes ruins and to teach the masses in the direction of Atatürk's Revolutions. In order to gain the masses to the revolutions press-photos have been used widely. The geat efforts to set up a national bourgeoise classes in Turkey have come to an end during the Great Depreşsin in 1929. In early thirties the Republic changed his economic policy towards“statism”that is state-owned big economic projects. The effects of this policy-change found its reflections in the Turkish Press of the time. The rebellious acts in Eastern Turkey after setting up of Progressive Republican Party forced the Governmet to take the necessary measures. The act of anti press freedom of 1925 sunpressed opposition dailies and many journalist were arrested. Athough the great change from arabic alphabeth to Latin Alphabeth has declined the circulation of daily press the use of photography in the press rised enourmously. The first aim of these press-photo were to introduce and widen the effects of Atatürk's Revolutions of the time. For this, the photos of new social, economic and political lif were widely used in the press. And theese press-photos were to become the new signs of young and revolutionary Turkish Republic. That is, the Revolutionary spirit of the new Republic found its reflection in the press-photos of national dailies.