Atatürk Döneminde Türkiye ile Hint Müslümanları arasındaki ilişkilerin Türk basınına yansımaları
During the Ataturk Period, Turkish press reflection on the relations between Muslims in Turkey and India
  1. Tez No: 645027
  2. Yazar: GAMZE YAYLAGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEŞKURE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Ortak tarihi geçmişe sahip olan Türk ve Hint halkının bilinen ilk münasebeti Hindistan'da imparatorlukların parçalandığı ve Türk hâkimiyetinin adı bilinir bir şekilde arttığı Sakalar Dönemi'ne kadar dayanmaktadır. Bugünkü Hindistan-Pakistan topraklarında kurulan Türk İmparatorlukları Hindistan sosyo-kültürel ve ekonomik hayatında önemli katkılarda bulunmuşlardır. Bölgede imparatorlukların yıkıldığı dönemde Hindistan halkının Osmanlı İmparatorluğu ile etkileşime devam ettiği görülmüştür. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş ve inşa dönemlerinde Hindistan maddi ve manevi yardımları ile münasebet devam etmiştir. Atatürk dönemi dış politika kapsamında Türkiye-Hindistan ilişkileri ve Türk basın hayatında yankılarının incelendiği bu çalışmada; Türk-Hint münasebetlerinden bahisle 1923-1938 yılları arası Türk yazılı basını taranarak, gazetelerde Hindistan'ın yer aldığı konular ve ele alınış biçimleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The first known relationship between theTurkish and Indian people, who have a common historical background, dates back to the Sakalar Period, when empires broke up in India and Turkish domination increased in a known way. The Turkish Empires established in today's India-Pakistan lands have made significant contributions to the socio-cultural land economic life of India. It has been observed that the Indian people continued to interact with the Ottoman Empire during the period when the empires in there region collapsed. The last period of the Ottoman Empire, and construction organizations in the Republic of Turkey period continued with India's spiritual and material assistance. Atatürk Period covered foreign policy, relations with Turkey and India in this study where theTurkish press, echoes; by scanning the Turkish print media between 1923 and 1938, with reference to the Turkish-Indian relations, the subjects of India in newspapers and their way of handling will be examined.