Anadolu Selçuklu seramikleri üzerine teknik araştırmalar ve görsel çözümlemeler
- Tez No: 51078
- Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Günlük ihtiyaçlar doğrultusunda biçimlenip estetik kaygı ile süslenen seramikler, bir toplumun kültürel yapısının yansıması olarak karşımıza çıkar. Bu doğrultuda Selçuklu seramik sanatı da teknik ve estetik yönü ile toplumun sosya-ekonomik yapısını tanımlayan niteliğe sahiptir. Aynı zamanda Orta Asya ve Anadolu'nun geçmiş seramik birikimlerinden beslenerek, özgün çalışmalar ortaya koymuştur. Anadolu Selçuklu seramiğinde“görsel yapılanma”form ve süsleme başlıkları altında sınıflandırılabilir. Özellikle işlevsel seramiklerde formlar belli izlekler dahilinde ele alınabilir. Bu tür seramiklerin kullanıma yönelik olmaları, tabak, kase vb. ; formlar ile sınırlı olmasını gerektirmektedir. Seramik süslemesinde, bitkisel, geometrik ve kaligrafik motiflerin kullanıldığını, İslam öncesi inançlardan kaynaklanan figüratif eğilimlerin devam ettiğini söyliyebiliriz. Anadolu Selçuklu seramik tekniklerinin Ortaçağ islam seramiği ile çok fazla farklılıklar göstermediği izlenir. Doğu seramik ekolünün etkilerini taşıyan seramiklerde özellikle lüster, sıraltı, ' tekrenkli sır, sgraffito ve champleve tekniklerinin uygulandığı görülür. Anadolu seramik tarihinde önemli bir yere sahip Selçuklu seramiğinin, günümüze ulaşan sınırlı sayıda ki örnekleri ile derinlemesine incelenmemiş bir çalışma alanıdır. Seramik tekniğinin yanısıra özellikle kompozisyon yapısındaki yeni oluşum ve değerleri ile Osmanlı çini sanatına bir zemin oluşturulduğu ileri sürülebilir. Farklı bir soyutlama mantığı ile ortaya konan Selçuklu seramiklerin belirli ilkeler doğrultusunda incelenmesi ve çözümlenmesi gereği vardır. BU ilkeler özellikle Anadolu Selçuklu seramiklerinin görsel yapılanmasıyla ilişkilidir. Varlığını yadsıyamıyacağımız, görsel yapılanma ile ilintili bir diğer unsurda, seramiklerin süslemesinde yer alan ikonografik yaklaşımlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We confront the ceramic, formed by the directions of daily necesseties and decoreted with the anxiety of aeshetics, as a reflection of the cultural construction of a society. At this direction, The Art of Seljukian Ceramic With its technical and aeshetics aspect even has a quality that describes the construction of socio-economic of the seciety. At the same time, it has put down original works fed the accumations of the past ceramics of Middle Asia and Anatolia. The“visual construction”in tHe ceramic of Anatolian Seljukian can be classified under the headings of from and decoration. Especially, the forms in the functional ceramics can be taken in hand within certain themes. This kind of ceramics entails a limitation with the forms of plate, bowl etc. Because of their existings directed to the usage. We can say that the motives of vegetal, geometrical and calligraphical are used in the decoration of ceramics and figurative trends due to the beliefs of the period of the before Islam still continue. There are no very much differences between the techniques of Anatolian Seljukian, Ceramic and the middkage Islam Ceramic. Especially, luster, underglaze, monochrame glaze, sgraffito ind champleve techniques are applied in the ceramics those which are carrying the effects of the eastern ceramic school. Seljukian ceramic that take place ah important stage in the history of Anatolian Ceramic is a search field which didn't examine deeply with a small number of examples. It can be put forward that beside the technique of ceramic, the Seljukian ceramic also had prepared the ground th the Art of ottoman Tile particularily with its new formations and values the construction of composition. The Seljukian Ceramics which put down with a different logic of abstraction should examine and analyze at the direction of certain principles. These principles connected with the visual construction of Anatolian Seljukian ceramics. Another element connected with visual construction, we can never deny its existence, is the iconographic approaching which take place in the decoration of Ceramics.