Kaynaştırma öğrencisi bulunan sınıflarda rasyonel duygucu eğitimin diğer öğrencilerin, rasyonel düşünme, öznel iyi oluş, öz yeterlilik ve sosyal kabul düzeyine etkisi
The effect of rational emotive education on the rational thinking, subjective well-being, self-efficacy and social acceptance levels of the studentswho are not disabled in mainstream classes involving students with disabilities
  1. Tez No: 510786
  2. Yazar: ESMA KABASAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA NURAN EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırma, kaynaştırma öğrencisi bulunan sınıflarda uygulanan Rasyonel Duygucu Eğitimin diğer öğrencilerin rasyonel düşünme, öznel iyi oluş, öz yeterlik ve sosyal kabul düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla benzer olmayan kontrol gruplu yarı deneysel araştırma türünde yapılmıştır. Araştırmanın uygulaması 25 Ekim 2017 – 17 Ocak 2018 tarihleri arasında Ankara, Yenimahalle İlçesinde bulunan iki ortaokulda yapılmıştır. Araştırma örneklemi 212 öğrenciden oluşmuş, müdahale ve kontrol grubunda 8'er kaynaştırma öğrencisi bulunmuştur. Araştırma verilerinin elde edilmesinde“Sosyodemografik Form”,“Ergenler için Mantıkdışı İnançlar Ölçeği”,“Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği, ”Genel Öz Yeterlik Ölçeği“ ve ”Sosyal Kabul Ölçeği" kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to evaluate the effect of Rational Emotive Education upon the increase of rational thinking, subjective well-being, self-efficacy, and social acceptance level of the healthy students in the mainstream classes, which involved students with special educational needs and disabilities. Within this research, quasi-experimental design and nonequivalent control group was used.Itwas conducted between October 25, 2017 and January 17, 2017 at two lower secondary schools located in Yenimahalle district of Ankara province.