Örgütsel bağlılık ve iş tatmininin çalışanlar tarafından algısı: Tekirdağ tekstil sektöründe bir uygulama
Organizational commitment and perception of job satisfaction by employees: An implementation in the textile sector in Tekirdağ
- Tez No: 510802
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, tekstil sektöründe çalışanların örgütsel bağılık ve iş tatminini ölçülmeye çalışılmış ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde örgütsel bağlılığın tanımı, etkileyen faktörler, sınıflandırılması, yaklaşımlar, örgütsel bağlılık seviyeleri ve örgütsel bağlılığın sonuçları ile ilgili literatür çalışması yapılmıştır. İkinci bölümde ise, iş tatmininin tanımı, etkileyen faktörler, performans ve iş tatmini ilişkileri, iş tatmininin sonuçları, iş tatminsizliğinin sonuçları, örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişki ve Dünya'da ve Türkiye'de tekstil sektörü hakkında literatür çalışması yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Tekirdağ'da tekstil sektöründe çalışanların örgütsel bağlılıkları ve iş tatminleri ile ilgili bir uygulama yapılmıştır. Tekirdağ tekstil sektöründe çalışan yönetici ve çalışanlarına uygulanan anket sorularından elde edilen sonuçlar kullanılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmayla, çalıştığı kurumda verimli olan ve yeni kazanımlar sağlayan çalışanların, örgüte bağlılık hissetmesi ve iş tatmininin olması; devamsızlık, verimlilik, işten ayrılma, motivasyon, örgütsel vatandaşlık, örgütsel güven gibi kavramların örgütü etkilemesi nedeniyle çok önemlidir. Çalışanların, örgütsel bağlılıklarını ve iş tatminlerini artıracak uygulamalar sayesinde örgüt sektörde diğerlerinden farklılaşacak ve rekabet gücü artacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, Organizational ties and job satisfaction of the employees in the textile sector has been tried to measure and it consists of three parts. In the first part, the definition of organizational commitment has been given and literature study has been carried out about the factors affecting organizational commitment, classification, approaches, levels of organizational commitment and results of organizational commitment. In the second part, the definition of job satisfaction, the factors affecting job satisfaction, performance and job satisfaction relationships, job satisfaction results, job dissatisfaction results, the relationship between organizational commitment and job satisfaction and literature study about the textile sector in Turkey and in the world have been carried out. In the third part, an implementation has been done about the organizational commitment and job satisfaction of the textile employees in Tekirdağ. The results, obtained from the survey questions applied to the managers and employees working in Tekirdağ textile sector, have been tried to be used. This work is very important because employees who are productive in the organization they are working with and gain new achievements have feelings of coordination and job satisfaction and concepts such as being absent, productivity, leaving the job, motivation, organizational citizenship, organizational trust affecting the organization.