Temporomandibular rahatsızlık semptomları üzerine splint yüksekliği etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the impact of splints height on the temporomandibular disorders symptoms
- Tez No: 510822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANEFİ KURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı splint yüksekliğinin temporomandibular rahatsızlıkların semptomları üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Hastalar 1,5 yıl boyunca İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı'na temporomandibular rahatsızlık şikayetiyle başvuran hastalar arasından seçilmiştir. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan hastalardan bilgilendirilmiş onamları sözlü ve yazılı olarak alınmıştır. Muayenesi sonrasında splint tedavisine karar verilen hastalarda rutin olarak uygulanan splintin oklüzal yüzeyine tüm karşıt ark dişlerinin temasının sağlanması için yapılan yükseltme işlemi 52 tanesinde 2 mm, diğer 52 tanesinde ise 4 mm olarak uygulanmıştır. Altı ay sonunda her iki grupta 39 hasta olmak üzere toplam 78 hasta kontrollerine düzenli devam etmiş ve son kontrole gelmiştir. Hastalar tedavinin 1., 2. ve 3. aylarında Temporomandibular Rahatsızlıklar için Araştırma Teşhis Kriterleri'nin (TMR/ATK) anamnez ve muayene formunun sadece muayene formu ile tedavinin başlangıcı ve 6. ay sonunda ise TMR/ATK'nın anamnez ve muayene formu ile değerlendirilmiştir. Her hastaya, stabilizasyon splinti Dr. Okeson'un (1) önerdiği şekilde, kare plakların 2 mm veya 4 mm yükseltileceği şekilde üzerine otopolimerizan akrilik reçine kullanılarak hazırlanmış ve hastalardan 6 ay boyunca gece yatarken kullanmaları istenmiştir. Hastalar 1., 2., 3. ve 6. aylarda kontrole çağrılmıştır. Splintler tedavi süresince kontrollerde uyumlandırılmıştır. Bütün hastalar TME'nin anatomisi ve fonksiyonu, tıklamanın ve kilitlenmenin mekanizması, ağrının nedeni ve tedavi alternatifleri hakkında tedavi öncesi bilgilendirilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to evaluate the effects of splint height on temporomandibular disorders symptoms. Material and method : The patients were selected from the patients who referred for treatment of temporomandibular disorders over a period of 1,5 years to the Department of Prosthodontics, Faculty of Dentistry, Istanbul Medipol University. Informed consent from patients who volunteered to participate in the study was taken both oral and writing. The lifting is made to ensure the contacts of all opposing dentition the occlusal surface of the splint is applied routinely in patients judged to splint treatment after the examination 52 of them 2 mm, while the other 52 cases were applied to 4 mm. At the end of six months, a total of 78 patients continued to have regular controls, including 39 patients in both groups and has final control. The patients were evaluated with Research Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders only examination forms part 1., 2. and 3. months controls and also evaluated with Research Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders both anamnesis and examination forms the beginning of the treatment and 6 months controls. Each patient stabilization splints were prepared with square plaques of raising 2 mm or 4 mm using the self-curing acrylic resin as Dr. Okeson (1) proposed and were requested using at bedtime for 6 months. Patients were called for controls when 1, 2, 3 and 6 months.Splints were adapted to the controls during treatment. All patients were informed about TMJ anatomy and function, the mechanisms of the clicks and locks,cause of pain and pre-treatment and treatment alternatives. When assessing the results obtained in this study, statistical analysis for IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) programs were used.