Mülteci sorununun tarihi ve bir çözüm arayışı: Türkiye-Avrupa birliği geri kabul anlaşması
History of the refugee problem and seeking a solution: Turkey-European Union readmission agreement
  1. Tez No: 510876
  2. Yazar: ZEYNEP YENİCELER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÖKALP KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Göç ve zorla yerinden edilme kavramları dünya var olduğundan bu yana farklı biçimlerde fakat benzer amaçlarla kendini göstermiştir. Savaşlardan ya da ülke içi çatışmalardan kaçarak daha güvenli ve daha iyi bir yaşama doğru yol alan göçmenlere dair haberler özellikle son yıllarda medyada geniş yer bulmaktadır. Yalnızca ve yalnızca hayatta kalabilmeyi amaç edinerek ülkesini terk eden, insanlık dışı yollarla güvenli gördükleri topraklara ulaşmaya çalışan ve bu uğurda oldukça iç acıtıcı biçimde canından olan göçmenlere dair görüntüler her geçen gün daha normal, daha gündelik hayatın bir parçası olarak görülmektedir. Devletler, özellikle son yıllarda gerçekleşen ülke içi çatışmaların yoğunluğunun artmasının ardından, kendi güvenli topraklarını ülkelerine istenmeyen yollarla giren göçmenlerden ve göç dalgasından korumak istemektedir. Burada tehdit algısını en yoğun olarak hisseden ve çözüme ulaşmak için büyük bir çaba sarf eden bölge olarak Avrupa'yı, daha spesifik bir ifadeyle Avrupa Birliği'ni işaret etmek yanlış bir tespit olmayacaktır. Yıllardır özenle inşa ettiği güvenli bölgesinin istenmeyen göç dalgalarıyla sarsılma ihtimaline karşın Avrupa Birliği ülkeleri, geri kabul anlaşmalarını bir dış politika ve yaptırım aracı olarak sıklıkla kullanmıştır. Bölgeye göç akımının en yoğun olarak gerçekleştirildiği transit ülkelerden bir tanesi olan Türkiye ile yapılan bir Geri Kabul Anlaşması ise bölge güvenliğinin sağlanması ve sürdürülmesi açısından oldukça önemlidir. Ülkeler nezdinde endişe konusu olan yasa dışı göç ve göçmen dalgası konuları insani boyutlarda incelendiğinde ortaya çıkan tablo oldukça endişe verici ve üzücüdür. Bu tez çalışması dünyanın karşılaştığı bu son büyük insani krizin çözümü için önerilen uygulamaları ortaya koyması ve bahsi geçen uygulamaların sağlamayı vaat ettiği düzenlemeler hakkında bilgi edinilmesi konusunda küçük de olsa bir katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concepts of migration and forced displacement have manifested themselves in different forms, but with similar aims, since the world began. News about immigrants who have gone from war or escaping domestic conflict to safer and better life has been particularly widespread in the media in recent years. Images of immigrants who are leaving the country with the aim of being alive only and trying to reach the lands that they see safe in inhuman ways and who are quite annoyed in this way are seen more and more every day as a part of normal, more everyday life. States want to protect their safe havens from migrants and migratory waves that enter their countries in unwanted ways, especially after the intensification of domestic conflicts in recent years. Here, it would not be a mistake to point out Europe as a region that is most intensely perceived as threatening and trying to reach a solution, or more specifically, the European Union. The European Union countries have often used their readmission agreements as a means of foreign policy and sanctions against the possibility of the undesirable migration of the safe haven, which has been carefully constructed for years. It is very important to make a Readmission Agreement with Turkey which regional migration flows are carried out as one of the busiest transit country in terms of ensuring and maintaining the security of the region. The picture that emerges when the issues of concern about the countries, such as illegal immigration and the wave of immigrants, are examined in human dimensions, is quite alarming and sad. This thesis study aims to make a small contribution to informing the world about the proposed practices for resolving this last major humanitarian crisis and about the regulations promised by the betting practices.