Yasadışı göç ve uluslararası güvenliğe etkileri
Illegal migration and impact of the international security
  1. Tez No: 242009
  2. Yazar: DEDE YAKUP ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dünya'nın gittikçe küçük bir köy halini aldığı günümüzde, insanoğlu istediği yere, istediği zaman gidebilmekte ve teknolojinin imkânlarından faydalanarak gitmek istediği yerin yönetim şekli, para birimi, ekonomik durumu, önemli şehirleri, tarihi güzellikleri gibi bilgilere kolaylıkla ulaşabilmektedir. Küreselleşen dünya da insanoğlu, her ülkeyi birbirine yakın kılmıştır. Ancak; her ülkede insan haklarına verilen önem, ekonomik durum, gelir dağılımı, geçim kaynakları, çevresel etmenler, nüfus, ülkelerin sahip oldukları doğal kaynaklar faklıdır. Bu sebeblerden dolayı, insanoğlu daha iyi bir yerde yaşama hayali ile doğduğu toprakları terk etmektedir. Mümkünse yasal yollarla, yasal yolların denenip sonuç alınamadığı zaman ise korkusuzca yasadışı yollara başvurarak ülkelerini terk etmektedirler.Gelişmiş ülkeler yasadışı göçü ele alırken; bir yandan güvenlik, milli kültür ve kimliklerinin korunması konularını dikkate alırken, diğer yandan temel insan hakları ve uluslararası anlaşmalarla verilen haklarını kullandırıp kullandırmama konusunda ikilem yaşayabilmektedirler.Gelişmemiş ülkeler ise hızla göç vermektedirler. Onlara göre bu konu, çağın özelliklerine göre şekillenen, o kadar da önemli olmayan bir konudur. Göç tarihin başından beri süregelen bir olgudur. Şu an bile dünyanın her yerinde milyonlarca insan, değişik sebeplerden dolayı, mülteci veya kaçak olarak ya da yerinden edilmiş bir birey olarak yaşamaktadır.Yasadışı göçün uluslararası güvenliğe etkisinin her geçen gün daha fazla hissedildiği dünyamızda, böyle bir sorun yokmuş gibi davranmak, uluslararası barışı ve istikrarı sağlamakta güçlük çekileceğinin göstergesidir. Yasadışı göç sorununu çözmek için, öncelikle kaynak ülkelerdeki göçe sebep olan etmenler araştırılmalı ve çözüm yolları bulunmalıdır. Bulunamasa bile bu göç nedenleriyle uğraşıldığı ve hafifletilmeye çalışıldığı insanlara gösterilmelidir. Ayrıca uluslararası hukuki ve kurumsal yapılar etkinliklerini artırmalıdır. Bu çözüm önerileri, sebepleri ne olursa olsun, eylem yapmak için ülkelere yasadışı yollardan giren teröristler için geçerli değildir. Çünkü onlar ülkeleri ile sorunu olmayan, aksine gidecekleri ülke ile sorunları olan gruplardır. Bu durum için yine uluslararası hukuk ve kurumsal yapılar harekete geçirilmeli ve hatta yeni terörle mücadele yasaları oluşturulmalıdır. Eğer bu durum ülkelere bırakılırsa; yakın geçmişte gözlemlenen, ABD'nin Afganistan'a olan uygulamaları gibi yeni ve değişik uygulamalar ortaya çıkacak ve bunun sonucu da taraflaşmalar meydana gelecektir. Bu neden ile için üçüncü dünya savaşı çıkmadan uluslararası güvenlik koruma altına alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
At the present day as the world being smaller, humankind is able to go everywhere whenever he wants and by being able to derive benefit from opportunites of techonology he is able to reach the necessary informations about the method of management, currency, economic condition, important cities, historical beauties of the place that he wants to go. In the global world humankind renders all the countries to close each other but in each country there are differences in the case of importance of human rights, economic condition, distribution of income, means of subsitence, environmental subsistences, population, natural sources of the countries. For this reason humankind starts to abandon their native country in order to live a better place. They abandon their native country by means of legal or illegal ways.In terms of legality, migration has two descriptions, legal and illegal. Illegal migration is crime but even at the moment millions of people all over the world live as a refugee or an absconder individual who is expelled from their native lands for different reasons.As developed countries deal with illegal migration on one hand these countries fall into a dilemma about wheter to give permission of rights which are given with international agreements and basic human rights and on the other hand they deal with the preservation of national culture and identities.The world in which we deeply feel the impact of the illegal migration to international security, it shows that to behave as if there is not a problem like this means that it will be so hard to protect international peace and stability. In order to solve illegal migration problem first of all the factors of migration in origin countries should be examined and even though not all of them are solved it should be showed people that these countries deal with and trying to alleviate these problems. Furthermore, legal and institutional structures should increase their activities. These solution suggestions are not for terrorists who get into countries in order to protest. Because they are the people who have problem not with their own countries but with the country in which they migrate. For this situation legal and institutional structures should be put in action and even new the prevention of terrorism groups should be installed. If ever these countries deal this condition there will occur new and different application problems as USA?s applications to Afghanistan and as a result of these there will also occur polarization between the countries. For this reason international security should be taken into protection before emergence of World War III.