Electrically tunable plasmon induced transparency in hybrid metal-graphene structures
Hibrit metal-grafen yapılarında elektrikle değiştirilebilen plazmonla uyarılmış geçirgenlik
  1. Tez No: 510911
  2. Yazar: MOHSIN HABIB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKMEL ÖZBAY, DR. HÜMEYRA ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Hibrid metal-grafen yapıları, ışığı etkili bir şekilde manipüle etmek ve kontrol etmek için tasarım esnekliği sağlar. Bu yapılar, iletim (transmission) ve yansıma (reflection) modlarında ayarlanabilen plazmonla uyarılmış geçirgenlik (PIT) üretmek için kullanılabilir. PIT elektromanyetik olarak indüklenen geçirgenliğin (EIT) bir plazmonik analoğudur. PIT ve Yansıma Tipi PIT (RPIT) aygıtlar, deneysel olarak incelenmiştir fakat bunlar ayarlanamaz ve bunların ayarlanabilir tasarımların sayısal analizleri simülasyonlar ile sınırlanmıştır. Bu tezde bu zorlukların üstesinden gelebilmek için bir hibrit metal-grafen tasarımı kullanılmıştır. Ayarlanabilir PIT ve RPIT aygıtlar, ayarlanabilir gelişmiş biyoalgılayıcı ve değiştirilebilir? sistemler için kullanılabilirler. PIT-etkisi sayısal olarak incelenmiş ve farklı boyutlardaki iki aygıtta deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Sayısal simülasyonlar Zamanda Sonlu Farklar (FDTD) yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tasarım, grafen tabakasının üzerinde bulunan iki parallel altın şeridine dayanmaktadır. PIT-etkisi bu altın şerittin, iki parlak modunun zayıf hibridizasyonu ile başarılmıştır. PIT-etkisi grafenin Fermi enerjisinin (Ef) değişimi ile ayarlanır. Üstten kapılama metodu (Top gating method), deneylerde yüksek ayarlanabilirliğe ulaşmak için kullanılmıştır., 3V'a kadar Gate (kapı) voltajı uygulanarak PIT penceresinde toplam 263 nm kayma elde edilmiştir. Bu cihazların spectral kontrast (izgesel karşıtlık) oranı % 82'ye kadardır. Ek olarak, ayarlanabilir RPIT etkisi aynı metal-grafen yapısı kullanarak elde edilmiştir. Ayarlanabilir RPIT dört katmanlı tasarımı, sayısal olarak araştırdım ve deneysel olarak gerçekleştirdim. Bu aygıtın tepkisi de üstten kapılama yöntemi kullanılarak ayarlanmaktadır. 220.8 nm' lik bir ayarlanabilirliği RPIT zirvesinde 3 V ile gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hybrid metal-graphene structures offer design flexibility to manipulate and control light efficiently. These structures can be used to generate tunable plasmon induced transparency (PIT) in transmission and reflection mode. PIT is plasmonic analogue of electromagnetically induced transparency (EIT). PIT and reflection type PIT (RPIT) devices have been investigated experimentally but they are not tunable, and the numerical investigations of the tunable designs were limited to simulations. A hybrid metal-graphene design is used to overcome these challenges in this thesis. Tunable PIT and RPIT devices can be used for tunable enhanced biosensing and switchable systems. PIT-effect has been numerically investigated and experimentally realized in two devices with different dimensions. Numerical simulations were performed using Finite Difference Time-Domain (FDTD) method. The design is based on two parallel gold (Au) strips on top of the graphene layer. PIT-effect has been achieved by weak hybridization of two bright modes of these Au strips. The PIT-effect is tuned by changing the Fermi energy (Ef) of graphene. Top gating method is used to achieve high tunability in the experiments. Total shift of 263 nm is obtained in the PIT window by applying the gate voltage up to 3 V. The spectral contrast ratio of the devices is up to 82%. In addition, tunable RPIT effect is achieved using the same metal-graphene structure. I have numerically investigated the four layers design and experimentally realized tunable RPIT. The response of this device is also tuned using top gating method. The tunability of 220.8 nm is observed in RPIT peak for 3 V.