Kuantum plazmonik kontrollü olağandışı optik geçirgenlik
Quantum plasmonic control of extraordinary optical transmission
  1. Tez No: 885933
  2. Yazar: HIRA ASIF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Fotonik entegre devrelerdeki (PIC-Photonic Integrated Circuits) bileşenlerin aktif kontrolü, programlanabilir cihazların elde edilmesinde çok önemlidir. Bir fotonik cihazın operasyonel bant genişliği, özellikle görünür bölgede, üretildikten sonra genel olarak ayarlanamaz. Bu tezde, ölçeklenebilir PIC için görünür bölgede olağandışı optik geçirgenliğin (EOT-Extraordinary Optical Transmission) tamamen optik ve elektro-optik kontrolü gösterilmiştir. Tamamen optik kontrolde, EOT olgusuna atfedilen yüzey plazmon rezonanslarının (SPR-Surface Plasmon Resonances) dinamikleri, ultra-hızlı ışık atmasının spektral ve zamansal bant genişliğinin ayarlanmasıyla değiştirilir. Ayrıca, SPR' nin yaşam süresinin uzatılması, bir plazmon kavitesindeki kuantum yayıcı (QE-Quantum Emitter) tarafından indüklenen Fano rezonansları aracılığıyla tartışılmaktadır. Elektrik kontrolünde, EOT cihazının operasyonel bant genişliği, voltajı ayarlanabilir bir QE aracılığıyla ayarlanır. Dışarıdan uygulanan öngerilim voltajı, QE' nin nanodeliğine gömülü rezonansını ayarlar. Ek olarak, belirli bir frekansta, EOT sinyali üç büyüklük mertebesindeki modülasyon derinliği ile sürekli bir şekilde modüle edilir. EOT cihazının aktif ayarı, onu biyoalgılama, yüksek-çözünürlüklü görüntüleme ve moleküler spektroskopi uygulamaları için PIC' de uygulanabilir ve kompakt bir unsur haline getirir.
Özet (Çeviri)
Active control of components in the photonic integrated circuits (PIC) is crucial in achieving programmable devices. The operational bandwidth of a photonic device cannot be generally tuned once it is manufactured, especially in the visible regime. In this thesis, all-optical and electro-optic control of extraordinary optical transmission (EOT) is demonstrated in the visible regime for scalable PIC. In the all-optical control, the dynamics of surface plasmon resonances (SPR), attributed to the phenomenon of EOT, are modified by tuning the spectral and temporal bandwidth of ultrafast pulse. Moreover, the lifetime extension of SPR is discussed through Fano resonances induced by quantum emitter (QE) in a plasmon cavity. In the electrical control, the operational bandwidth of the EOT device is tuned via a voltage-tunable QE that is embedded into the nanohole. In addition, at a given frequency, the EOT signal intensity is modulated continuously with a three-orders-of-magnitude modulation depth. The active tuning of the EOT device makes it a feasible and compact element in PIC, for biosensing, high-resolution imaging, and molecular spectroscopy applications.