Sakarya ili Taşkısığı bölgesindeki taş ocaklarının kuşlar üzerine etkileri
The effects of quarries on birds in the SAakarya Taskisigi region
- Tez No: 510913
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada taş ocaklarının kuşlara olan etkileri araştırılmıştır. Çalışma Sakarya ili Taşkısığı bölgesindeki taş ocağı ve çevresinde yürütülmüştür. Aktif taş ocağından belirli mesafelerdeki uzaklıkta kontrol-gözlem-kayıt istasyonları belirlenerek her bir alan için tür-birey-davranış özellikleri kaydedilmiştir. Alanda 7 takımdan, 17 familyaya ait 31 kuş türü kaydedilmiştir. Bu türler ve türlere ait bireyler, ses şiddeti ve toz miktarına göre alanda yayılış göstermiştir. Taş ocağından uzaklaşıldıkça azalan ses şiddeti ve toz miktarına bağlı olarak gözlenen tür sayısı ve birey sayısında artış görülmüştür. Çalışma sonucunda eldeki verilere göre taş ocağı kaynaklı oluşan ses ve toz kuşları etkilemektedir. Fakat kuşları etkileyen ana faktörün taş ocağı faaliyeleri sonucu meydana gelen habitat kaybı ve habitat parçalanması olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of quarries on birds were investigated. The study was carried out in and around the quarry in the Taşkısığı of the province of Sakarya. Species-individual-behavior characteristics for each area were recorded by determining control-observation-recording stations at a certain distance from the active quarry. 31 species belong to 17 families were recorded from 7 ordo in the study area. Individuals belonging to these species and species were shown in the field according to the intensity of sound and the amount of dust. As the farther from the quarry, the number of observed species and individuals increased depending on declining intensity of noise and amount of dust. As a result of study, the data showed that the noise and dust caused by quarry affect the birds. However, the main factor affecting the birds is considered to be habitat loss and habitat fragmentation resulted from quarry.