Mikrodalga ekstraksiyon yöntemi ile bitkilerden esansiyel yağ eldesi
Extraction essential oil from herbs via microwave extraction method
- Tez No: 510918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Lavanta ve anason gibi bitkilerden üretilen esansiyel yağlar, çok uzun zamanlardan beri birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle esansiyel yağların ilaç endüstrisindeki yeri gün geçtikçe daha fazla artmaktadır. Türlerine göre antiseptik, antibakteriyel, antiviral, antifungal, antioksidan, uyarıcı ve sakinleştirici özellik göstermektedirler. Genel olarak dezenfekte edici ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiplerdir. Esansiyel yağlar, geçmişten günümüze, birçok farklı yöntem kullanılarak elde edilmiştir. Gelişen teknoloji ile beraber, elde edilme yöntemlerinde de gelişme sağlanmıştır. Daha yüksek verimli, daha yüksek kalitede, daha az enerji tüketimi sağlayan, çevreye daha az zarar veren ve daha az zaman gerektiren yöntemler araştırılmıştır. Bu çalışmada, bu yöntemlerden biri olan mikrodalga ekstraksiyonunun bir yöntemi olan solvent içermeyen mikrodalga ekstraksiyon yöntemi kullanılarak, lavanta (Lavandula angustifolia Miller) ve anason (Pimpinella anisum L.) bitkilerinden esansiyel yağ eldesi yapılmıştır. Bu yöntemin solvent kullanılmadığı, daha düşük enerji gerektirdiği ve daha az zaman aldığı için çevre kirliliği üzerine olumlu bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Essential oils produced from plants such as lavender and anise have been used in many areas since ancient time. In particular, the place of essential oils in the pharmaceutical industry is increasing day by day. According to their species they show antiseptic, antibacterial, antiviral, antifungal, antioxidant, stimulant and soothing properties. Generally they have disinfecting and immune system strengthening effects. From past to present essential oils have been obtained by using many different methods. Along with the developing technology, methods have been improved. Higher efficiency, higher quality, less energy consumption, fewer damage to the environment and less time consuming methods have been explored. In this study, essential oils from lavender (Lavandula angustifolia Miller) and anise (Pimpinella anisum L.) plants were obtained bu using solvent free microwave extraction method which is one of the methods of microwave extraction. This method has a positive effect on environmental pollution because it doesn't use solvent, requires less energy amd take less time.