Dopamin'in elektrokimyasal tayini için sensör elektrot geliştirilmesi
Development of sensor electrode for electrochemical determination of dopamine
  1. Tez No: 510926
  2. Yazar: SELİMHAN SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN MERCİMEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dopamin, literatürde sıklıkla karşılaşılan moleküllerdendir. Farklı kimyasal teknikler kullanılarak tayinleri yapılmaya çalışılmaktadır. Elektrokimyanın gelişimi ile bu maddelerin tayini için sensör elektrotlar geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmalardan elde edilen veriler literatürde mevcuttur. Bu amaçla elektroaktif olduğu bilinen amin uçlu veya indirgenme yoluyla amine dönüştürülebilen moleküller sentezlenmiştir. Yüzey modifikasyonu ve karakterizasyonu, elektroanalitik kimyada, bir elektrotun sensör elektrot olarak kullanılabilirliğinin ortaya koyulması için son derece önemli iki parametredir. Yüksek lisans tez çalışması olarak yapılan bu çalışma ile yeni sentezlenmiş kimyasal türler öncelikle farklı tipteki elektrot yüzeylerine elektrokimyasal olarak modifiye edilmiş, farklı elektrokimyasal, spektroskopik ve mikroskobik teknikler kullanılarak yüzey karakterizasyonları yapılmış ve sonrasında da bu elektrotların farklı organik ve inorganik türlerin tayinleri için sensör elektrot olarak kullanılıp kullanılmayacağı yine elektrokimyasal tekniklerle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Modifikasyon ve karakterizasyon verilerine dayanılarak yeni sentezlenmiş olan kimyasal türlerin elektrokimyasal davranışlarının ortaya çıkartılması da bu çalışmanın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Çalışmada, elektrokimyasal metotlar olarak dönüşümlü voltametri (CV) başta olmak üzere, elektrokimyasal impedans spektroskopi (EIS), doğrusal taramalı voltametri (LSV), kare dalga voltametri (SWV) ve diferansiyel puls voltametri (DPV) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dopamine is frequently encountered in the literature. Attempts are made to make determinations using different chemical techniques. With the development of electrochemistry, it has been tried to develop sensor electrodes for the identification of these substances. The data obtained from these studies are available in the literature. For this purpose, amine-terminated or amine-convertible molecules, which are known to be electroactive, will be synthesized. Surface modification and Characterization, in electroanalytical chemistry, is two parameters extremely important to put forward the availability as sensor electrodes of an electrode. In this study, which will be held in the master thesis, the newly synthesized chemical compounds will be primarily modified electrochemical different types of electrode surface, revealed by different electrochemical, spectroscopic and microscopic techniques using surface characterizations to be made and then again electrochemical techniques will be used as a sensor electrode for determination of different organic and inorganic compounds these electrodes It will be put. Based on the data modification and characterization eliciting electrochemical behavior of newly synthesized chemical compounds are an important part of this work. In this study, electrochemical methods of cyclic voltammetry (CV) and, mainly, electrochemical impedance spectroscopy (EIS), linear sweep voltammetry (LSV), square wave voltammetry (SWV) and differential pulse voltammetry (DPV) will be used.