Evsel ve endüstriyel arıtma çamurlarının toprak solucanları ile kompostlanması ve vermikompost kalitesinin belirlenmesi
Composting of domestic and industrial sludge by soil worms and determination of vermicompost quality
- Tez No: 510947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN EKMEKYAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Açık deneme koşullarında 3000 g'lık kompostlama kaplarında yürütülen bu çalışmada; evsel ve endüstriyel nitelikli arıtma çamurları, toprak solucanları (Eisenia fetida) ile inkübasyona tabi tutularak vermikompost üretilmiştir. Bu amaçla; evsel ve endüstriyel nitelikli arıtma çamurları ahır gübresi ile % 0 (kontrol), %5 (150 g), %10 (300 g), %15 (450), %20 (600 g) miktarlarda inkübasyona bırakılmıştır. 90 günlük inkübasyon süresince 1. gün, 30. gün, 60. gün ve 90. gün elde edilen vermikomposttan numune alımı yapılarak pH, elektriksel iletkenlik (EC), nem, toplam azot (TN), toplam organik karbon (TOC) ve C/N kalite parametrelerinin değişimi izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, carried out in 3000 g composting containers under open test conditions, domestic and industrial sewage sludge were incubated by soil worms (Eisenia fetida) and vermicompost was produced. For this purpose; domestic and industrial sewage sludge were incubated with manure at 0% (control), 5% (150 g), 10% (300 g), 15% (450), 20% (600 g) amounts. The change in quality parameters was monitored such as pH, electrical conductivity (EC), humidity, total nitrogen (TN), total organic carbon (TOC) and C/N by taking samples from the vermicomposts obtained on day 1, day 30, day 60 and day 90 during the times of incubation.