Futbolda etkin hücum rotalarının belirlenmesi için bir matematiksel model önerisi ve çözümü
  1. Tez No: 510946
  2. Yazar: KENAN MENKÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK KÜÇÜKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Futbol, her geçen gün büyüyen bir endüstridir. Büyüme olgusu beraberinde yeni statların yapılmasını, milyar Dolarları aşan yayın ihalelerini, promosyon ürünlerini, sponsorluk anlaşmalarını ortaya çıkarmakla kalmamış; ölçümleme ve enformasyon sağlama amaçlı uygulamalar da gündeme gelmiştir. Böylece çeşitli bilim alanlarında uygulamalarını gördüğümüz veri toplama ve toplanan veriyi amaca uygun olarak değerlendirme işlemleri futbol alanına da taşınmıştır. Sonuç olarak çeşitli ölçümleme firmalarının veri pazarladıkları yeni bir iş alanı oluşmuştur. Bu tezin yöntemi, bir futbol müsabakasında üretilmiş verilerin“dal sınır”algoritmasına göre çözümlenmesidir ve bu yöntemle bir futbol takımı için etkili hücüm rotası belirlemek amaçlanmıştır. Bu kapsamda aktarım problemlerine daha uygun bulunduğu için topun etkili bir şekilde taşınması problemi konu olarak seçilmiştir. Buna uygun şekilde de topu hücum hattına taşıyacak en verimli rotayı tespit etmek amaçlanmıştır. Bunu gerçekleştirebilmek amacıyla aktarım problemini futbola uyarlayabilmek için bazı değişiklikler yapılmıştır. Öncelikle futbol sahası 60 eşit ve ayrı alana bölünerek topun bu alanlar arasındaki aktarımı sağlanmıştır. Futboldaki“duvar pası”yani bir oyuncunun topu bir diğer oyuncuya verip tekrar geri alması uygulamasına aktarım problemlerinde rastlanmaz. Bu uyarlamayı yapabilmek için bölgesel aktarımlar ve çoğu bölge için iki oyuncu ataması gibi uygulamalara gidilmiştir. Sonuçta gerçek atak rotaları ile karşılaştırmalar yapılmış ve bazı rotaların büyük benzerlikler taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The recent growth of the soccer industry is remarkable. This growth has also resulted in the construction of many new stadiums in Turkey. Broadcasting deals are just one side of this industry, while game tickets, textile products, advertising contracts, and sporting goods are the other side. Interest in new business areas within soccer have grown so much. In the last season, sports measurements made by companies have resulted in the production of much new data. By companies marketing their own data, a new business area has been created. The method of this thesis is to analyze the data generated in a soccer competition according to the“branch and bound ”algorithm and aim at determining an effective attack route for a soccer team.This study aims to make an optimization in the field using these acquired data. The problem of transporting the ball effectively shows great similarities to the transshipment problem. The aim of this study is to find the most efficient route for carrying the ball to the offensive line. The transshipment problem, which is the starting point of the study, has similarities with soccer, with a few changes being made. The soccer field has been divided into 60 separate areas, and the ball is transferred among these areas. Wall pass, a term that has been encountered so far in soccer, has been included in the emerging routes. Passing the ball to another player and then taking it right back is not a problem in transferring issues. To ensure this, regional transfers and two players have been assigned to most regions. The results have been compared with a real attack route, and some routes are understood to have great similarities.