Türkiye'de sağlık hizmetlerinin yeniden yapılanmasında özelleştirmenin yeri
The Place of privatization in the reconstruction of health services
  1. Tez No: 51095
  2. Yazar: ERDAL ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Sağlık yaşamın bir göstergesi, onun başarısının bir ölçüsüdür. İnsanların sağlık hizmetlerine ihtiyacı doğumdan önce başlamakta ve ölünceye kadar devam etmektedir. Sağlıklı yaşamak temel bir insan hakkı olması yanında, sağlık hizmetlerinin gerek bir piyasası olması, gerek sağlık harcamalarının beşeri yatırım olarak da değerlendirilmesi, sağlık sektörüne önemli bir ekonomik anlam yüklemektedir. Sağlık sektörünün bu önemine karşılık son yıllarda, gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülke yanında ülkemizde de sağlık sektörünün sorunları giderek büyümüştür. Dünya konjonktürünün genel bir özelliği olarak devletin fonksiyonlarının yeniden tanımlandığı ve sınırlarının daraltıldığı günümüzde, kamu sağlık kuruluşlarının özelleştirilmesi, sağlık sektöründeki sorunları çözecek bir alternatif olarak sunulmaktadır. Oysa sağlık sektörü, piyasa kurallarının geçerli olabileceği, özel nitelikli mal ve hizmet üreten diğer sektörlerden çok farklıdır. Çalışmamızda, sağlık sektörünün bu farkhlıklanndan yola çıkarak, sağlık sektöründe özelleştirmenin uygulanabilirliği ele alınmış ve ülkemiz sağlık sektörünün mevcut durumu analiz edilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, sağlıkta özelleştirmenin çözüm olmak bir yana yeni sorunlara yol açacağı ortaya çıkmıştır. Devletin denetim işlevini daha duyarlılıkla yerine getirmesi koşuluyla, özel ve kamu kesiminin birlikte faaliyette bulunduğu mevcut karma yapının sürdürülmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Health is an indication of life-style and a measure of success of it. The need of health services of human starts ahead of birth and continues till death. Healthy life is a basic human right. Additionally health services have a market and health expenses are considered as investment to human, therefore imposing an important economical meaning to health sector. Besides this importance of health sector, the problems of this sector have enlarged recently in many of the developed and developing countries. Due to general principles of world conjecture today, with which the functions of goverment are tried to be redefined, privatization of public health institutions are put forward as an alternative solution the problems of the sector. On the other hand, the health sector is very different from the other sector which produce specific products and services. In this survey, starting form this distinction of the health sector, the present situation of the health sector of our country is analysed and applicability of privatization is examined. After all these work it is concluded that, apart being a solution to problems, privatization will cause new problems to this sector. It is concluded that with a more sensible governmental supervision as a must, continuation of the present mixed system of private of public cooperation is found to be the best.