Kurum kazançlarının vergilendirilmesi ve Özbekistan'da kurumlar vergisi uygulamasının değerlendirilmesi
Taxation of corporation income and evulation of the application of corporate in Uzbekistan
  1. Tez No: 51096
  2. Yazar: PARDABAY MURATOV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL TÜĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Kamu gelirleri çerçevesi içinde kişi yada kuruluşlarin gelirleri mali ve mali olmayan amaçlar dikkate alinarak vergilendirilmesi gerekmektedir. Yapısal özelliklen, diğer vergilere kiyasla yönetiminin kolayliği, sağladiği hasilat ve benzen faktörler dolayisiyla gelir üzerinden alinan vergilerin çağdaş vergi sistemleri içersinde önemli bir yen vardir. Bir açidan, gelir üzerinden alinan vergiler grubu içinde kurumlar vergisi dikkati çekmektedir. Tezimizde Türkıyede ve Özbekistan'da uygulanan kurumlar vergisi uygulamalari açiklanmaya çalişilmiştir. İki bölümden oluşan tezin birinci bölümünde kurumlar vergisinin genel esaslari.tarıhçesı.kurumlar vergisinin uygulama nedenleri, türleri ve bunun gibi konular ele alinmiştir. Yine birinci bölümün ikinci ve üçüncü kisimlarinda Türkıyede uygulanmakta olan kurumlar vergisinin değerlendirilmesi yapilmiştir. Bu değerlendirmelere göre türkıyede kurumlar vergisinin vergi sistemi içinde belrlı bir yere sahip olduğu belirtilebilir. Örneğin vergi gelirleri içinde kurumlar vergisinin payi yildan yiia değişmekle beraber, 1993 yilinda % 7.2 olmuştur. Dünyanin en büyük olaylarindan bin Sovyetler Birliği gibi büyük bir devletin dağilmasidir.Bu dağilma sonucunda bağimsizliğina kavuşan Özbekistan ve ekonomisi hakkinda genel bilgiler, piyasa ekonomisine geçiş sürecindeki gelişmeler ve sorunlar, Özbekistan'da uygulanmakta olan kurumler vergisinin değerlendirilmesi gibi çalişmalar tezin ikinci bölümünde incelenmektedir. Piyasa ekonomisine geçiş yapmakta olan Özbekistan için vergi yeni bir ekonomik kavram olmaktadir. Bu nedenle Özbekistan için kurumlar vergisi uygulamasinda bazi eksikler göze çarpmaktadir. Bu eksikliklerden birisi de yatirim indiriminin uygulanmamasidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the frame of incomes, individual or firm incomes should be taxed noticing if they are financial or not. Because of its constitutional properties, easy management respect to other axes, revenue provides and similar factors; tax taken on the income has a considerable role in modern tax systems. So that in the topic of income tax, corporation tax arouses interest. In our thesis, corporation tax applications in Turkey and Uzbekistan are given. In the first chapter of thesis that formed of two chapters; history, fundamentals, types and reasons needed to use corporation taxes are discussed. Also in first chapter, basing to second and third chapters, corporation tax applications evaluated. In respect of these applications, the important role of corporation tax in Turkey can be seen. For example although the ratio of corporation tax in tax income changes per year, %7.2 in 1 993. Dispersal of the USSR is one of the most important occurrence in recent years. In the second chapter; general information, advances of market economy and economic independence after the dissolve are discussed. Uzbekistan is trying to practice market economy and tax is a new economic concept. Because of that reason deficiencies in corporation tax applications can be noticed in the thesis. One of these deficiencies is absence of investment discount in Uzbekistan.