Ekonomik istikrarı sağlama aracı olarak, bütçe dışı fonlar ve uygulama sonuçları
- Tez No: 51094
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTAÇ EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Ekonomik istikrar kavramı genel olarak bir ekonomide fiyat istikrarının sağlanmasıdır. Kelime manası ise;“denge, kararlılık, önceki durumunu muhafaza etme”şeklinde açıklanmaktadır. Burada ekonomik istikrarın amacı fiyat istikrarsızlığına meydan vermeden tam istihdam düzeyini sağlamak ve bu düzeyi sürdürmektir. Bu yüzden denilebilir ki iktisadi istikrar, tam çalışma seviyesi statik değil, dinamik bir düzey olduğuna göre, devamlı bir hareket halinde bulunan bir bir ekonomide fiyat istikrarının sağlanması ve korunmasıdır. Bu nedenle söz konusu iki koşulunda aynı zamanda ve optimum bir biçimde gerçekleştirilmesi bir zorunluluktur. Buna göre, örneğin, tam istihdam düzeyi mutlak bir fiyat düzeyi ile oluşmuyorsa, hiç değilse asgari bir enflasyonla sağlanmaya çalışılmalıdır. Bütçe; Devletin ve kamu kuruluşlarının gelecek döneme ilişkin gider-gelir tahminlerini karşılayan ve siyasi organa bunu uygulama yetkisi veren tasarruftur. Bütçenin iki yönü ile ele alınması gerekir. Ekonomik yönden, bütçe kamu kesiminin gelecek bir dönemdeki kaynak harcama (Arz talep) dengesini ortaya koymakta ve böylece ekomominin tümü için sağlanan toplam arz, toplam talep dengesinin bir parçası olmaktadır, dolayısıyle, bütçe kamu kesiminin (merkezi Örgüt, yerel idareler, vs.) ekonomik bir planı niteliğindedir. Pazar ekonomilerinde özel kesim yönünde genellikle planlanmaya gerek duymaksızın ekonomi işlemesine rağmen, kamu kesimi yönünden böyle bir planlama zorunlu görülmüştür. Hukuki yönden bütçe, millet temsilcilerinden oluşan ulusal meclislerin merkezi yürütme organını ya da yerel idarelerde bölge halkının, yerel yöneticilerin faaliyetlerini denetleme aracıdır. Türkiye 1980 öncesi içe kapalı bir ekonomi, 1970'Ii yılların ikinci yansından itibaren birinci ve ikinci petrol şokundan sonra dış ticaret hadlerindeki bozulma, dünya konjonktüründeki gelişmelere ayak uydurulamamasından kaynaklanan ekonomik sorun-rla karşı karşıya kalmıştır. Bu sorunlar yurtiçi ve yurt dışı dengelerin bozulma-sına "V ;den olurken, 1980'li yıllara başında % 107'ye varan enflasyonla karşılaşmıştır. Ülkemizde, kronik işsizlik ve enflasyonun yanısıra kısa dönem fiyat ve gelir ıreketleri meydana getirmektedir. 1960 yılından bu yana konjonktür dalgalanmaları, ıha çok fiyat artışlarını güçlendirici nitelikte olmuştur. 1970'lere kadar Türkiye'de konjönktürel dalgalanmaların önemli bir kısmı iklim rtlarmm tarımsal üretim hacminde meydana getirdiği değişmelere bağlı olarak ortaya kmıştır. Ancak, taran sektörünün gerek GSMH gerekse toplam İhracat içindeki payının derek azalması tarımsal üretimin fiyat ve gelir hareketleri üzerindeki etkisini azalt- ıştır. Türkiye'de fiyat artışlanmn altında yatan ekzojen sebeplerden en önemlileri; >71'den itibaren uluslararası para sisteminin değişmesi ve 1973, 1974 ve 1979 Harındaki petrol fiyatlarındaki aşırı artışlardır. Bu artışların zorlanmasıyla para arzı ve : kredi hacmi oldukça büyük miktarlarda genişleyerek fiyatları yüzde yüzü aşan oran- rda yükseltmiştir. İstikramı istihdam kanadında ise işsizlik, uzun yıllardan beri en önemli iktisadi snelerden biri olma özelliğini korumaktadır. Arizi, mevsimlik ve gizli işsizlikler de ılunmasma rağmen, esas üzerinde durulması gerekli işsizlik türleri yapısal ve oıolojik olanlardır, bu yüzden asıl problem iç tasarruf kaynaklan yaratmak, dış serma- yi çekmek ve döviz kazançlarım yükselterek kronik işsizliği uzun dönemde ortadan ldırmaktır. Bütçe içi fonların gelirleri tamamen bütçede yer alan ödenekler olduğu sonuçta vletin kalsik gelirleri dediğimiz vergi ve benzeri gelirlerden ayrılan ödnekler olduğu n bu fonların Klasik kamu gelMerinin dışında incelenmesine gerek yoktur.Bütçe dışı fon bütçe ilişkisini, bütçe ilkelerinde sapmalar olarak ortaya kouabiliriz../ ;ak bütçe, bütçe fonksiyonları ve bütçe ilkelerinin açıklanması gerekir. Bu ksiyonlar ve ilkeler açıklanırken bütçe dışı fonlarla olan ilişkileri üzerinde durulacaktır. Bütçe dışı fonların enflasyonla olan ilişkisini iki şekilde incelenebilir. Bunlardan ncisi, fonlara kaynak sağlamanın yaratmış olduğu etki, ikincisi ise, bu kaynakların canmasıdır. Bütçe dışı fonların en önemli kaynağı vergi ve vergi benzeri gelirlerdir. Genel rak fonların önemli bir bölümü tüketim mallan üzerinden alman dolaylı vergiler ve ilattan alınmaktadır. Firmaların bu harcamalarım fiyatlara yansıtmaları enflasyonist iler meydana getirmektedir. Fon kaynaklanmn önemli bir kısmı transfer harcamaları, sabit sermaye yatırımları borç ödemelerinden oluşmaktadır. Bu kaynakların verimli ve üretken alanlara fdırılmamasından dolayı enflasyonist etki yapmaktadır. Bunun yerine üretimi artırıcı camalar enflasyon üzerinde olumlu etkiler sağlıyacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Generally, economic stability means stability in prices. Literally, it means“Blance, determination, keeping the first condition”. In this context, economic stability aims at a state of mil of emplayment with stabilized princes. There fore, it can be said that economic stability means getting stabilization on prices and keeping it steady within dinamic economik movement and fluctuated state of full employement. Accarding to this approa ch, if a state of full employement couldn't be kept in a state of fixed prices, at list, it must happen at minimum inflation level. Budget is a kind of saving that it affords the estimation of government and public income - outcome and it gives force to an authority to apply their strategies. Budget has table looked from both side of it. In economic Side, budget indicates the future blance betwen supply and demand so that it is a part of balance of total supply and total demand. In the market economy, priviate sector can go on without making plans but public sector has to make plans for going on. In the law, budget is a kind of control of parliment over the central managing organ or control of public over the local governments. There had been an internal economy in Turkey undil 1980. After 1979 with the influence of the first and the Second Word Oil shock, Turkey had to face several problems like haing terms of trade broken and not to be adapted a change of word con- uncture. That is caused domestic and foreign trade blance to loss and at the beginning of the % 107, After 1960, cyclical fluctuation made shift of prices worse.Until 1970, the dimate had bad effect on agriculture, that is caused cydlical fuluctuation. But reducing the ratio of agriculture to gross revenue and the gross export made the agriculture effect on prices and income better. The most exogenow reasons behind the shift of prices are a change of international monetary system since 1971 and an excesively increase of oil prices in 1973, 1974, 1979 with this difBcuity, money supply and volume off credits sxpended a lot, more than double in prince. Regarding to a state of full emplayement, unemplayement problem keep being one of the most important cases. Although there are incidental, sea sonal and hidden unemplayement, structural and techndogical unemplayement are more important then others. So that the real issue is to find internal saving ressourrces to earn more foreign currency and to increase it. In a long term, chronic unemplayement can be dercreased by this way. An income from internal budget fund has the same resources, which is tax ^tc, as classic public income, So that it is not necessary to study it separatedly. The relatuion between the out of budget fund ana budget fund is a deviation from the budgetary ruels. Before that we have to explain what Dudget, funtions of budget and principle of budgetary rales. Before that we ıave to explain what budget, funtions of budget and explainning there will be ilso the relation between them and out of-budget fund. We can look in to the relation between the out-of budget funds and nflation bilaterally. These are to find financial bilaterally these are to find inancial resources and to decide how to spend thorn. The important resources of the out-of budget funds are taxes and others $ame kind of incomes. Generally these come from outlay taxes on theconsumption goods and exportation. Its reflection in prices cause inflationary impacts. The large bits of fund resaurces are transfer expenditures, investments in fixed capital assets and discharges. Having a productive expenditure to make progress will decrease inflation.