Yapay sinir ağları kullanarak alışveriş merkezi lokasyon belirlemeye ilişkin model önerisi
Model recommendations on shopping center location determination by using artificial neural networks
  1. Tez No: 510952
  2. Yazar: HARUN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM YILDIRIM İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Alışveriş Merkezleri yatırımı son zamanlarda oldukça önem kazanmış bir değer haline gelmiştir. Özellikle nüfusun yoğun olduğu bölgelerde alışveriş merkezleri ciddi performanslar göstermektedir. Ankara'ya yapılması planlanan alışveriş merkezlerinin lokasyonuna yapay sinir ağları ile karar verilmesi amaçlanmıştır. Ankara'da aktif 20 adet alışveriş merkezinin parametre değerleri belirlenmiştir. Ankara'ya alışveriş merkezi yapılamayacak 16 adet alışveriş merkezinin de parametreleri ayrıca belirlenmiştir. Matlab programında esas alınan parametre değerlerine göre veriler eğitilmiş olup, inşaat veya proje aşamasında olan 12 adet alışveriş merkezi projesi ise test edilerek yapay sinir ağlarından alışveriş merkezi yapılır-yapılmaz sonuçları elde edilmiştir. Bunlardan sadece proje aşamasında olan OTONOMİ alışveriş merkezi ve Batıkent Çakırlar bölgesinde inşaatı devam eden AKKENT alışveriş merkezine onay verilmiştir. Diğer lokasyonlara yapay sinir ağları alışveriş merkezi yapılmaz sonucunu üretmiştir.
Özet (Çeviri)
The investment in Shopping Centers has become a very important value in recent times. Especially in areas where population is concentrated, shopping centers show serious performances. It is aimed to determine the shopping centers planned to be built in Ankara with artificial neural networks. In Ankara, parameter values of 20 active shopping centers have been determined. The parameters of 16 shopping centers that can not be made a shopping center in Ankara are also determined. In the Matlab program, the data are trained according to the parameter values that are taken as basis, and 12 shopping center projects in construction or project phase are tested and artificial neural networks are used to obtain shopping center results. OTONOMİ shopping center which is only in project phase and AKKENT shopping center which is under construction in Batıkent Çakırlar district have been approved. For other locations, artificial neural networks produced the result that the mall was not built.