Mardin Kızıltepe İlçesi yer adları üzerine bir dil incelemesi
A language study on Mardin Kızıltepe district area names
- Tez No: 510973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADİ HINCAL NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Mardin'in yer isimleri üzerine yaptığımız bu tez çalışması; Kısaltmalar, Transkripsiyon, Giriş, I., II., III., IV. Bölüm, Sonuç , Öneriler, Kaynakça ve Özgeçmiş bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın önemi, amacı, sınırlılıkları, yöntem ve teknikleri açıklanmıştır. I. bölümde Mardin ve ilçeleri hakkında bilgilendirme yapılmış, il ve ilçelerin isimlerinin hangi kökenden geldiği ve anlamları incelenmiştir. Ayrıca tarih boyunca Mardin'de ikamet etmiş önemli topluluklar hakkında bilgiler verilmiştir. II. bölümde Mardin'e bağlı bütün köy ve ilçe adları incelenmiştir. Mardin'in en büyük ilçesi olan Kızıltepe'de bulunan mahalle, cadde, sokak, bulvar ve küme evlerin adları da bu bölümde incelenmiştir. III. bölümde ise II. bölümde incelenen bütün yer adları gramatikal ve etimolojik açıdan incelenmiştir. IV. bölümde yer isimleri köken, anlam ve yapı bakımından ortak özelliklerine göre gruplandırılmıştır. Sonuç bölümünde ise bütün bu incelemelerden yola çıkılarak Mardin yer adlarının kullanımıyla ilgili çıkarımlarda bulunulmuştur.“Mardin Kızıltepe İlçesi Yer Adları Üzerine Bir Dil İncelemesi”isimli tez çalışmamızın amacı; Mardin'de kullanılmış olan yer isimlerinin hangi köken, yapı, anlam ve tercihlere göre oluştuğunu tespit edip yer adları bilimine katkı sağlamak, Türklerin bu coğrafyada hüküm sürmeye başladığı dönemlerden itibaren bölgenin Türkleştirme ve Müslümanlaştırma çalışmaları hakkında fikir edinmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis study which was conducted on location names of Mardin, which has hosted many civilizations, includes these parts: Abbreviations, Transcription, Introduction, I., II., III., IV. Sections, Conclusion, Suggestions, References and Background. In the Introduction part, importance of the study, purpose of the study, limitations, method and techniques are explained. In the I. Section, information is given about Mardin and counties, also the meanings and origins of province and counties' names are examined. Moreover, information about important societies who resided in Mardin throughout history is given. In the II. Part, names of all villages and counties connected to Mardin are investigated. Names of neighbourhoods, avenues, streets, boulevards and cluster houses in Kızıltepe, which is the biggest county of Mardin, are also examined in this part. In the III. Part, all the location names examined in II. Part are gramatically and etymologically analyzed. In the IV. Part, location names are grouped based on their common features in terms of origin, meaning and structure. In the Conclusion Part, inferences are made about usage of Mardin's location names based on all these investigations. The purpose of our thesis study named“A Language Study On Mardin Kızıltepe District Area Names”is to contribute to science of location names by identifying their formations based on origin, structure, meaning and preferences; and to have an opinion about efforts for Turkification and Islamification in this region since the times Turks started to rule this area.