Eğitim hizmetleri pazarlaması çabalarının üniversite tercihleri üzerindeki etkisi
Effects on the university preferences of education services marketing efforts
  1. Tez No: 510989
  2. Yazar: ECE YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN SERAP ÇEKEROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 17'sini 15-24 yaş grubundaki genç nüfus oluşturmaktadır. Genç nüfusun yükseköğrenim ihtiyacını karşılamak için üniversite sayısı hızla artmakta ve üniversite sınavı sonucunda başarılı olmuş adaylar ve aileleri için tercih döneminin hareketli geçmesine neden olmaktadır. Üniversite tercih döneminde vakıf üniversiteleri adaylara telefon, kısa mesaj, basılı materyal ve tanıtım günleri aracılığıyla birçok cazip seçenek sunmaktadır. Eğitimine devlet üniversitelerinde devam etmeyi planlayan bir aday, vakıf üniversitelerin sunduğu burs imkanları ile farklı hedeflere yönelebilmekte, örneğin idealindeki meslek diş hekimliği olan bir aday, makine mühendisliğine kayıt yaptırabilmektedir. Bu durum üniversiteler arasında yaratılan rekabetin sonucu olmakla birlikte, eğitimin pazarlanmaya başladığı noktadır. Eğitimin bir hizmet olması ve adaylar için gelecek vaat içermesi nedeniyle standart pazarlama taktiklerinden farklı bir yönü bulunmakta ve belirtilen yönüyle araştırılması cazip bir konu haline gelmektedir. Üniversiteler değişen küresel bilgi koşullarına ayak uydurmaya çalışırken güncel olmayı hedeflemektedir. Bu güncel olma hedefine ulaşma yolunda; stratejik planlama yapma, marka algısını oluşturma ve bu algıyı doğru pazarlayabilmelidirler. Eğitim hizmetlerinin doğru bir şekilde pazarlanması, doğru yerlere ulaşması üniversiteler açısından tercih edilebilirlik yönüyle önemli olmakta ve algılanan hizmetler öğrencilerin tercihlerini etkileyebilmektedir. Tez çalışması ile eğitim gibi önemi yüksek, ülkeye katma değer sağlayan konunun belirlenen paydaşlara göre nasıl değerlendirildiği araştırılmıştır. Bu amaçla, öğrenciler, akademisyenlerin, uzmanların konu ile ilgili görüşleri, farklı yöntemler kullanılarak öğrenilmeye çalışılmıştır. Paydaşlardan en önemlisi olan öğrenci grubuna anket düzenlenerek, eğitim hizmetlerinin algılanması ve tercihler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Diğer paydaşlar ile karşılıklı görüşmeler yapılmış ve çok ölçütlü karar verme tekniklerinden Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ile elde edilen bulgular, öğrenci görüşleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the Turkish Statistical Institute (TurkStat), approximately 17% of Turkey's population is composed of young people in the 15-24 age group. In order to meet higher educational demand of the increasing young population, new universities are established every year. The increasing number of state and foundation universities leaves the applicants and their families in a puzzling situation at the university preference period. During the university preference period, foundation universities offer many attractive alternatives to the applicants via phone calls, messages, handouts, and promotion days. These efforts influence the preference of applicants and direct them to foundation universities instead of state universities. Even more, the future goals of the applicants are differentiated such that an applicant willing to study medicine may choose engineering as a career path. While this situation is a consequence of the competition between the universities, it is also the point that evolves education as a marketing area. In our country, education marketing has not been a hot topic that is deeply researched. However, it is an interesting subject since it is a special purpose service and contains different strategies than traditional marketing techniques. The universities aim to be up-to-date while they are trying to adopt the alternating global information conditions. In order to achieve their goals, they need to apply strategic marketing techniques and create a brand perception. Furthermore, they should market this perception correctly as the brand perception is an effective factor for the applicants in choosing their future education. In this thesis, education, a high priority subject that provides added value to the country, is investigated in terms of the utilization of the shareholders. For this purpose, the opinions of students, academicians, and experts are be gathered and analyzed by applying various methods. Surveys are organized to students to investigate the effects of educational services over preferences. Meetings are scheduled with academicians and experts to get their opinions about the subject. While analyzing the factors that affect applicant preferences, a decision making and forecasting method is used.