Plasenta kordon insersiyon anomalilerinin 18- 23 hafta ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of placental cord insertion anomalies by 18-23 weeks ultrasonography
- Tez No: 511009
- Danışmanlar: PROF. DR. ATIL YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Plasenta Kordon İnsersiyon Anomalilerinin 18- 23 Hafta Ultrasonografi ile Değerlendirilmesi AMAÇ: Çoğul gebeliklerde kordon insersiyon anomalilerin sıklığı ve diğer olası olumsuz ultrason bulguları ile birlikteliğini araştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Perinatoloji Bilim Dalı' na Temmuz 2017 ve Nisan 2018 tarihleri arasında 18+0 - 23+6 gebelik haftasında başvuran monokoryonik diamniyotik ve dikoryonik diamniyotik ikizler çalışmaya dahil edildi. Tek merkezli prospektif bir çalışma olarak dizayn edildi. Plasentaya kordon insersiyonu tanımlanmış bir protokole göre parasantral, marjinal, velamentöz ve intertwin olarak gruplandırıldı. Plasentaya kordon insersiyonunun yardımcı üreme tekniği, koryonisite, fetal cinsiyet, intrauterin büyüme kısıtlılığı, ağırlık diskordansı, kordon damar sayısı, umbilikal arter Doppleri, kordon alanı, fetal anomaliler ile ilişkisi değerlendirildi. BULGULAR: 118 ikiz gebelik değerlendirildi. Gebeliklerin % 55.9' u (n: 66) dikoryonik iken % 44.1' i (n: 52) monokoryonik idi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Placental Cord Insertion Anomalies by 18-23 Weeks Ultrasonography OBJECTIVE: The purpose of this study was to research the incidence of umbilical cord insertion anomalies in multiple gestations and the association with other possible negative ultrasonographic findings. MATERIAL AND METHODS : The monochorionic diamniotic and dichorionic diamniotic twins referred to the Obstetrics and Gynecology Department of Istanbul University Istanbul medical Faculty, Perinatology Science between July 2017 and April 2018 for 18 + 0 - 23 + 6 weeks of gestation were included in the study. We performed a unicenter prospective trial of twin pregnancies. Placental cord insertion was documented as central, marginal, velamentous or intertwin according to a defined protocol. Association of the placental cord insertion site with assisted reproductive technology, chorionicity, fetal sex, intrauterine growth restriction, estimated fetal weight discordance, umbilical cord area, umbilical artery Doppler, umbilical cord diameter and fetal anomalies were assessed. RESULTS : 118 twin pregnancies were evaluated. 55.9% (n: 66) of the pregnancies were dichorionic whereas 44.1% (n: 52) were monochorionic. In the presence of abnormal cord insertion, intrauterine growth restriction and weight discordance association were significantly higher (p< 0.001, p: 0.003, respectively). There was no correlation between other parameters and cord insertion anomalies. In monochorionic twin pregnancies, anormal cord insertion was found to be higher (p: 0.030). Previously unidentified intertwin membrane cord insertion as a cord insertion anomaly was observed in two cases and the frequency was found to be 0.8%. CONCLUSIONS: In antenatal evaluation of twin pregnancies, placental cord insertion should be defined ultrasonographically. Abnormal cord insertion should be considered as a risk factor in twin pregnancies and presence of intertwin membrane cord insertion should be investigated. KEY WORDS: Twin pregnancy, second trimester ultrasound, anomalies of umbilical cord insertion