Çölyak hastalarında sistolik ve diyastolik fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of systolic and diastolic functions in coeliac disease
- Tez No: 511026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH İÇLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çölyak hastalarında, transtorasik ekokardiyografi ile sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonları ve dolayısıyla subklinik miyokard hasarını değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya, gastroenteroloji kliniğinde biyopsi ve serolojik testler ile çölyak tanısı kesinleştirilen 60 hasta alındı. Ekokardiyografik değerlendirme konvansiyonel ekokardiyografi yöntemleri, doku doppler görüntüleme ve speckle tracking yöntemi ile yapıldı. Hastalar, demografik özellikler, laboratuvar bulgular, klinik özellikler, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF), sol ventrikül global londitudinal strain (LV GLS), mitral anüler plan sistolik yer değiştirme (MAPSE), mitral erken diyastolik akım (E) ve mitral geç diyastolik akım (A) hızı, lateral ve septal Em, lateral ve septal E/Em açısından kontrol grup ile kıyaslandı. Bulgular: Çölyak grubunun yaş ortalaması 35 bulundu. Hastaların kadın:erkek oranı 2:1 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate transthoracic echocardiography in left ventricular systolic and diastolic functions and therefore subclinical myocardial damage in celiac patients. Materials and Methods: Sixty patients who were diagnosed as celiac diagnosed with biopsy and serological tests were included in the gastroenterology clinic. Echocardiographic evaluation was performed using conventional echocardiography, tissue doppler imaging and speckle tracking. Patients demographic characteristics, laboratory findings, clinical features, left ventricular ejection fraction (LVEF), left ventricular global londural strain (LV GLS), mitral annular plan systolic displacement (MAPSE), mitral early diastolic flow (E) and mitral late diastolic flow (A) velocity, lateral and septal Em, lateral and septal E / Em were compared with the control group. Results: The average age of the celiac group was 35. Patients had a female to male ratio of 2: 1.