Karbonhidratlı atık suların biyolojik arıtılmasında sıcaklığa bağlı bulkingsludge oluşumu ve aktif çamurun escherichia coli eliminasyonuna etkisi
- Tez No: 1850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
42 ÖZET s Nişasta gibi mikroorganizmalar tarafından zor parçalana- bilen polisakkarit türevleri ve şeker endüstrisinin en önemli ham maddelerinden olan melas atıklarının çevre sularına verilme leri sonucu bunlar günümüzde önemli bir kirlilik at&eni.olarak karşımıza çıkmaktadırlar.,Bu tür atıksuların arıtılmasında biyolojik arıtma yöntem lerinden en yeni ve en yaygın kullanım alanına sahip aktif çamur yöntemi kullanılarak, tamamen laboratuvar koşullarında arıtıla- bilirlik değerleri saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmalar sırasın da sıcaklığa bağlı olarak; çamur hacmi, çamur konsantrasyonu, ça mur indexi ve çamur yükünde ki değişim verileri ayrı ayrı alın mış tır. Bunun yanında; KOI giderimi ortalama % 95.40, B0I-. giderimi ortalama CJ> 95.06 » o Toplam azot giderimi ortalama % 70,67. v© Toplam bakteri eliminasyonuüortalama % 98.08 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY: Release of secondary products of polysaccarides,such as Starch, which, are not broken down easly by microorganims,and of, molasses wastes into natural waters constituents an, important factor in environmental pollution. In this study,purification values, under complete laboratory conditions, of these waters was determined by applying activated sludge method which the newest and widely used. among the biologioal purification methods» Temperature dependant properties of the sludge, such as volume, oonsantration» sludge index and variations:.£& sludge, load were determined seperately.The results of the experiments showed that the mean, COD, BQD_ and nitrogen eliminations.. were. 95*40 %, 95.06 % and 70.67 % respectively. Total bacteria elimination, on the other hand- was 98.08 %.