İlhanlılar Döneminde Bağdad (1258-1335)
Baghdad in the Ilkhanids Period (1258-1335)
- Tez No: 511053
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Yaklaşık beş asır boyunca Abbasilere başkentlik yapan Bağdad, 1258 yılında İlhanlı egemenliğine geçti. Bu tarihten itibaren Bağdad'da köklü değişim dönüşümler yaşandı ve Bağdat'ta yerel Arap bürokrasisinin yanında sivil Fars bürokrasisi ve Moğol askeri bürokrasisi hâkim olmaya başladı. İlhanlı Devleti'nin bir eyaleti olarak ele aldığımız şehirde meydana gelen olaylar titizlikle incelenmiştir. Bu tezin ana konusunu, 1258-1335 yılları arasındaki Bağdat'ta yaşanan siyasi, iktisadi, ictimâî, dini ve diğer değişiklikler oluşturmaktadır. Bağdat'ın geçmiş dönemlerdeki durumuna bakıldıktan sonra, ana kaynaklar temel alınarak adı geçen dönemde yaşanan gelişmeler kronolojik olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Baghdad, the capital city of the Abbasids for approximately five centuries, come under the domination of the Ilkhans in 1258. Henceforth, some radical changes and transformations took place in Baghdad. Persian and Mongol military bureaucracy as well as local Arab bureaucracy began to dominate in the city. The events that took place in Baghdad city, which we regard as a state of the Ilkhans, are meticulously analysed. This thesis aims at analysing political, economic, social, religious, and the other changes in Baghdad city between 1258 and 1335. After the analysis of condition of Baghdad city in former times, the developments in that era are dealt with chronologically by applying for the main sources.