Otellerin mutfak bölümünde yöneticiye duyulan güvenin örgütsel bağlılığa ve iş tatminine etkisi üzerine bir uygulama: Antalya ve çevresindeki otel işletmeleri örneği
An application on the effects of trust in managers on organizational commitment and job satisfaction at hotel kitchens: A case of hotel enterprises in Antalya and surroundings
  1. Tez No: 511084
  2. Yazar: ÖMER ALPER GÜVENEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BAYTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı otel işletmelerinde yöneticiye duyulan güvenin, örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerinde ne düzeyde etkisinin olduğunu ortaya koymaktır. Araştırma amaçlı veriler nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği ile Antalya ili ve çevresindeki beş yıldızlı otel işletmelerinden temin edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler veri analiz programı yardımıyla frekans analizi, korelasyon ve regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre yöneticiye duyulan güvenin örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerinde genel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisinin olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırmada örgütsel bağlılığın iş tatmini üzerindeki etkisi de ölçülmüştür. Buna göre örgütsel bağlılığın iş tatmini üzerinde genel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisinin olduğu ortaya konmuştur. Alt boyutlar bağlamında değerlendirildiğinde iş tatmininin alt boyutları olan içsel ve dışsal tatmin üzerinde örgütsel bağlılığın alt boyutları olan duygusal bağlılığın ve normatif bağlılığın anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the level of influence of the manager on organizational commitment and job satisfaction in the hotel business. The data for research purposes, obtained from five-star hotel enterprises in Antalya region by using survey technique from quantitative research methods. Data was subjected to frequency analysis, correlation and regression analyzes by data analysis program. According to the results of the research, it is seen that the trust in the manager has a significant and positive effect on organizational commitment and job satisfaction. In addition, the effect of organizational commitment on job satisfaction was also measured in this study. According to this, it is revealed that organizational commitment has a significant and positive effect on job satisfaction. Additionally it was determined that emotional and normative commitment had a significant effect on internal and external satisfaction which are also sub-dimensions of job satisfaction.