Beliefs about emotions, sociotropy-autonomy and attitudes toward psychotherapy
Duygularla ilgili inançlar, sosyotropi – otonomi ve psikoterapiye yönelik tutumlar
  1. Tez No: 511126
  2. Yazar: CANSU PAÇACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÇATAY ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, duygularla ilgili inançlar ve psikoterapiden yararlanmaya yönelik tutumlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Özellikle, öfke ve üzüntü duygularını deneyimleme ve ifade etmeye yönelik inançların psikoterapiye yönelik tutumlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ek olarak, sosyopropi ve otonomi yönelimlerinin insanların olumsuz duyguları ifade etmenin risklerine dair algılarını nasıl etkilediği incelenmiştir. Daha güçlü sosyotropik yönelime sahip insanların, duyguları ifade etmenin ilişkilere zarar verebileceği gibi daha ilişkisel inançları vurgulayacakları düşünülmüştür. Daha güçlü otonomik yönelime sahip olanların ise, duyguları ifade etmenin onları zayıf gösterebileceği gibi, daha bireysel düzeyde inançları vurgulamaları beklenmiştir. Çalışma kapsamında, öfke ve üzüntü duygularını deneyimleme ve ifade etmenin zarar ve yararlarıyla ilgili inançları ölçmek için yeni bir anket geliştirilmiştir. Araştırmada, Duyguları İfade Etmenin Zararlarına ve Yararlarına Yönelik İnançlar Ölçeği, Kişisel Tarz Envanteri ve Psikoterapi Hakkındaki Düşünceler Ölçeği kullanılmıştır. Regresyon analizi sonuçları, öfke ve üzüntüyü ifade etmenin zararlarına yönelik inançların, psikoterapiye yönelik olumsuz tutumlar ile pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca insanların üzüntüyü ifade etmenin yararları hakkındaki inançları ile psikoterapiye yönelik olumsuz tutumlarının negatif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Literatür ile tutarlı olarak, kadınların, duygularla ilgili inançların etkisinden bağımsız olarak, psikoterapi hizmetlerinden yararlanma konusunda daha olumlu tutumlara sahip oldukları bulunmuştur. Son olarak, sosyotropi ve otonomi kişisel tarzlarının, duyguların kişisel ve ilişkisel alanlardaki zararlarına dair inançları beklendiği gibi öngörmediği görülmüştür. Bu çalışma, Türkiye'de insanların psikoterapi hizmetlerinden yeteri kadar yararlanmamalarının ardındaki duygusal nedenleri detaylandırarak psikolojik yardım arama literatürüne katkıda bulunmuştur. Elde edilen bulgular, insanların psikolojik danışmanlıktan yararlanma oranlarını iyileştirmek açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between emotional factors and attitudes towards utilizing psychotherapy services. In particular, the effect of the beliefs towards expressing and experiencing anger and sadness on the attitudes toward psychotherapy were investigated. Additionally, the effect of personal orientations of sociotropy and autonomy in relation to how one perceives the risk of expressing negative emotions were examined. It was expected that people with stronger sociotropic orientation would emphasize the relational aspect- i.e. expressing negative emotions would harm relationships. People with stronger autonomy orientation were expected to emphasize the personal aspect- that expressing negative emotions could make them feel weak. A new questionnaire was developed in order to measure the beliefs about the harm and benefit of experiencing and expressing two emotions: Sadness and anger. The Beliefs About Harm and Benefit of Expressing Emotions, the Personal Style Inventory and the Thoughts About Psychotherapy Survey were used in the study. The results of regression analysis demonstrated that the beliefs about the harm of expressing both sadness and anger positively correlated with the negative attitudes toward psychotherapy, whereas, the beliefs about the benefit of sadness was negatively correlated with people's negative attitudes toward psychotherapy. Consistent with the literature, women had more positive attitudes towards utilizing psychotherapy services apart from the effect of emotional beliefs. Finally, sociotropic and autonomous personal styles did not predict the beliefs about the harm of emotions in personal and relational domains. This study adds to the help-seeking literature by elaborating the emotional reasons behind people's underutilization of psychotherapy services in Turkey. Implications of the results for improving the utilization of psychological counselling were discussed.