Düşük yaptıran kadınlar üzerinde psiko-sosyal bir inceleme
- Tez No: 4584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVİDE BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu araştırmada, düşük yaptıran (DY) kadınlar, hamile liğini planlayarak gerçekleştiren, planlı hamile (PH) kadınlarla karşılaştırmalı olarak, çok "boyutlu bir yaklaşımla incelenmektedir. Çalışmada psikolojik değişkenler olarak ele alman kadınların iç-dış kontrol odaklarına olan inancı, doğum kontrolüne ve düşüğe ilişkin tutumları, standart ölç eke ler kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Sosyal ve demog rafik değişkenler ise araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket aracılığıyla, ölçülmüştür. Araştırmaya 20-42 yaşlarında, 92* si DY ve 92» si PH olan 184 kadın alınmıştır. Bütün kadınlar H.Ü. Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden, iki aylık bir sürede seçkisiz olarak seçilmiştir. Verilerin analizinde, DY kadınların PH olanlara oranla, ortalama olarak daha ileri yaşlarda oldukları, daha fazla gebelik, çocuk ve düşük sayılarına sahip oldukları, daha uzun süredir evli bulundukları, daha erken yaşlarda evlen dikleri ve daha alt eğitim düzeylerine sahip oldukları saptanmıştır. Doğum kontrolüne ilişkin tutum (DKİT) konusunda, PH'ler DY'lara oranla daha olumlu tutum gösterirken, düşüğe ilişkin tutum (DİT) ve iç kontrol odağına inanç konusunda gruplar arasında manidar düzeylerde farklılık görülmemiştir. Değişkenler arası ilişkiler incelendiğinde, eğitim düzeyi değişkeninin, DKİT, DİT, iç kontrol odağına inanç ve bilinen gebelikten korunma yöntemi sayısı ile pozitif yönde;gebelik sayısı, çocuk sayısı, düşük sayısı ve evlilik süresi değişkenleri ile negatif yönde ilişki gösterdiği belirlenmiştir. Aşamalı regresyon analizi sonucunda ise, çocuk sayısı, düşük sayısı, gebelik sayısı ve evlilik süresi değişkenlerinin, kadınların düşük yaptıran ya da planlı hamile olmasını yordamada ilk sıralarda yer aldıkları gözlenmiştir. Araştırmanın verileri toplu olarak değerlendirildiğinde, sosyal ve demografik değişkenlerin, kadınların düşük yaptırma ve hamilelikİBrinl planlama davranışını belirlemede birinci derecede önemli olduğu, psikolojik özelliklerin ise ikinci derecede ele alınması gerektiği ileri sürülebilir. 61
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present study investigates the women seeking abortion (WSA), as compared with the women having planned pregnancies (PP), by applying a mult i -dimensional approach (i.e., social, psychological and demographic). Belief on internal-external locus of control, attitude toward abortion and“birth control, as psychological variables, were measured by using standardized scales. Together with these scales, a questionnaire aiming to investigate social and demographic variables were administered to the subjects. Ninety two WSA and 92 PP (20 to 42 years, old) constituted the sample of ”tne study. All women were selected randomly among women applying to University of Hacettepe, School of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology in two month period. t-test, Chi square, multiple correlation and multiple regression (stepwise) as statistical methods were used to analyse data. WSA as compared to PP were found to have greater number of pregnancies, children and abortions. They also were found to have longer duration of marriage then PP. A significant differ ence -was observed between the mean scores of the groups in their attitudes toward birth control. However, no significant differences were obtained between the means of attitudes toward abortion and locus of control scores. In the stepwise multipleregression analysis, number of children, abortions, pregnancies and duration of marriage were identified as the best predictors of being WSA or PP. The contribution of social and demographic variables in defining these two groups of women have been interpreted and discussed. 63