Finansal açıklamalar alanında muhasebenin sorumlulukları: İçeriden öğrenenler ticareti örneği
The Responsibilites of the accounting in the field of financial disciosures: The example of insider trading
- Tez No: 51113
- Danışmanlar: PROF.DR. TANER TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET :, Sermaye piyasasında rasyonel ekonomik davranışların en temel unsuru bilgi"dir. îçsel ekonominin beyni olarak kabul edilen sermaye piyasasında ticaretin yoğunluğu bilgi üzerine kurulmuştur. Bu piyasada işlem gören tüm birimler kendileri için gerekli olan verileri farklı noktalardan elde edebilirler. Temelde firmaların çalışma sonuçlan ve finansal durumları hakkında bilgi gerinilecek başlıca kaynak, ülkede uygulanan muhasebe sistemi kapsamında yerilen finansal açıklamalardır. Kamunun aydınlatılmasında önemli yere sahip olan finansal açıklamaların muhasebenin üstlendiği sorumlulukları yerine getirilmesi ile etkinliği artmaktadır. Kamunun beklentileri ilgili ekonomik birimler hakkında yeterli ve doğru bilgi elde etmektir. Sunulan muhasebe bilgilerinin kullanıcılara yararlı olabilmesi için ilgi gruplarının ihtiyaçları dikkate alınarak, zaman ve içerik açısından dinamik bir yapı içinde düzenlenmesi gerekmektedir.. Sermaye piyasasındaki bilgi dolaşımının yetersizliği, bilginin bazı kesimler tarafından başkalarından önce haksız yollarla elde edilmesi ve meşru olmayan üstünlük sağlayacak biçimde öncelikli olarak kullanılması anlamındaki İçeriden Öğrenenler Ticaretini yaygınlaştırırken, bir yandan kamu düzeni ve yapısını olumsuz yönde etkilemekte, diğer yandan finansal dinamizmin gelişmesini sınırlandırmaktadır. Yatırımcıların güven duygusu ve motivasyonu ile bilinçlenme düzeyinin yükseltilmesi açısından özellikle muhasebe alanında eş zamanlı bilgilenmeyi sağlayacak ve haksız rekabet üstünlüklerini önleyecek finansal açıklama ve denetim mekanizmasının uygulanması önem taşımaktadır. Sermaye piyasasının etkinliğini geliştirmek yatırımcıların danada bilinçlenmesini sağlamak amacıyla onların gereksinim duydukları bilgilerin eş zamanlı olarak sağlanması yolunda tedbirler alınmalıdır. Piyasada denetim mekanizması kurularak en küçük duyum veya söylenti değerlemeye tabi tutulmalıdır. Özellikle ülkemizdeki kitlelerinin sürekli olarak aydınlatılması yönünde çalışmalar yapılmalıdır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Capital Market, the rational economic behaviour depends on 'Information“. Most of the trade is related with the information in the Capital Market hat is accepted as the brain of internal economy. All sides in this market can collect he data which are necassary for them from different points. Nevertheless, the inancial situations and working results of the firms can be obtained through the iccounting system that is used in the country. Financial disclosures which have an important role in disclosing will be :ffective and efficient through performing the duties that the accounting undertakes. The expectations of public are ; to get enough and true information about the firms and >ther financial institutions in which they are interested. The information which is lisclosed to the public must be timely and utilizable. At the same time, some ?formation must be categorized for the users. The insufficiency of information circulation in the Capital Market causes some eople or institutions to have priority at obtaining information and getting benefit /hich is called ”INSIDER TRADING“. On the one hand ”Insider Trading *' auses public regulations and structure in a negative way, on the other hand it sstricts the development of financial dynamism. With the aim to make investors conscious precautions should be taken in order to rovide them with the information which they need at the right time. The smallest peculation or rumour should be evaluated by establishing auditing mechanism. Ispeciallay in our country the authorities should work to disclose the investors ermanently. IV