Mayolika tekniğinde zeminde kullanılan kalaysız örtücü sırlar üzerinde renk paleti geliştirilmesi ve uygulaması
- Tez No: 51112
- Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu araştırmada seramik dekor teknikleri arasında özgün bir yeri olan“Mayolika”tekniğinde, zeminde kullanılan kalaysız örtücü sırlar üzerine renk paleti geliştirilmesi ve uygulaması amaçlanmıştır. Mayolika, dekor tekniğinde zemin sırında çok sayıda örtücüden ya rarlanılabilir. Ancak, araştırmadan seçilen örtücüler, Çinko Oksit (ZnO) zirkon oksit (Zr02) kalsiyum oksit (CaO) titan oksit (T102) olarak sınırlandırılmış ve Mayolika boyalan olarak da adı geçen çeşitli firma ların boyalan kullanılmıştır. Bu çalışmada amacım geleneksel Mayolika dekor tekniğinde kullanılan kalaylı örtücü sınn pahalı olması nedeni ile daha ekonomik sırların geliştirilmesini ve bu tekniğin yaygınlaşmasını sağlamaktır. Çalışmamda Geleneksel Mayolika tekniği, tarihsel süreç içinde Mayolika tekniğinin gelişimi hakkında bilgiler ve örneklere yer verilmiştir. Bu konu ile ilgilenenlere faydalı olmak amacıyla kalay oksitsiz örtücü sırlar üzerinde denemeler yapılarak, çağdaş ve farklı yorumlarla Mayolika dekor tekniğinin, nasıl uygulanabileceği örneklerle gös terilmiştir. Neş'e SAYIL İstanbul - 1996 n
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this study, the application and the development of colour palette on the untinned opaque glaze used on the ground in the Maiolica tech nics which has an original place among decor technics were objected. In the Maiolica decor technics, it can be benefited from many opaques in the gronud glaze. However, selected opaques which were limited in the study are following zinc oxide (ZnO), Zirkon oxide (ZrCta), Calcium Oxide (CaO), and Titan oxide (TİO2) and firm paints were used as a Maiolica paints In this study, the goal was to develop more economy glazes and to wider the technics because of the fact that tinned opaque glaze used in the Maiolica decor technics is expensive. Some information and examples were given abaut the historical Maiolica process, the technics of Maiolica in the European Cuntries and Italy. Who are interested to work and development their researeches un tinned opaque glazes are prepared and presented there in this literature. Neş'e SAYIL Istanbul - 1996 m