Understanding the localization of international norms: Women's human rights norms in Turkey
Uluslararası normların yerelleşmesini anlamak: Türkiye'de kadının insan hakları normları
  1. Tez No: 511168
  2. Yazar: BURCU ÖZDEMİR SARIGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEHAN ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışma, uluslararası normların sosyo-kültürel olarak farklı yerel bağlamlarda nasıl yayıldığını ve kök saldığını daha iyi anlamak için normların yerelleşme dinamiklerini ve süreçlerini incelemektedir. Uluslararası İlişkiler disiplinindeki ana akım norm çalışmaları, yayılma dinamiklerini, uluslararası düzeyde ve devlet düzeyinde ayrıntılı olarak ele alırken, yerel bağlamların ayırt edici dinamiklerini ve yerel norm girişimcilerinin norm yayılımındaki aktörlük rolünü göz ardı etmişlerdir. Ancak, yerelleşme normların yayılması için son derece önemlidir; çünkü yeni normların oluşturulması ve devletlerin sosyalizasyonu, normların yerelde içselleştirilmesi ve uygulanması için gerekli olsa da yeterli değildir. Normların başarılı bir şekilde yayılması için uluslararası normların yerel düzeyde yankı bulması gereklidir. Kadının insan hakları normlarının yayılmasına odaklanılarak, bu çalışmada kadına yönelik şiddetle mücadele bağlamında normların yerelleşmesi araştırılmaktadır. Bu çalışma, norm yerelleşmesini Türkiye'de sosyo-kültürel olarak farklı iki yerelde (Trabzon ve Antakya), derinlemesine mülakatlar, katılımcı gözlem ve alan çalışmasından elde edilen verileri kullanarak incelemektedir. Çalışma bulguları göstermektedir ki yerelleştiriciler başarılı norm yayılımı için kilit konumdadırlar. Norm yerelleştiricileri normları sahiplenmekte ve akabinde küresel, ulusal ve yerel arasında aktif aracılık işlevini görmektedirler. Ayrıca, yerelleşme otomatik ve sorunsuz bir süreç değil, çatışmalıdır. Yerelleştiriciler, edilgen bir şekilde normları olduğu gibi almak yerine, yeniden yorumlamakta ve normları kendi yörelerinde daha karşılık bulan, anlaşılabilir ve etkin şekilde kullanılabilir kılmak için dönüştürmektedirler. Yerelleştiriciler aynı zamanda norm yayılmasının nesneleri olarak stratejik yerel grupları hedef almakta ve soyut olan uluslararası normları yerel bağlama ve pratiğe çevirmek için çeşitli taktikler geliştirmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study explores the norm localization dynamics and processes in order to better understand how international norms diffuse and take root in diverse local socio-cultural contexts. While the mainstream norm scholarship in International Relations has extensively studied the diffusion dynamics at the international and state levels, it has neglected the distinct dynamics of local contexts and the agency of local norm entrepreneurs in norm diffusion. However, localization is vital for norm diffusion because the creation of new norms and the states' socialization are necessary but not sufficient for norm internalization and practice at the local level. For successful norm diffusion, international norms must resonate at the local level. Focusing on the diffusion of women's human rights norms, this study investigates the norm localization in the context of combating violence against women. Utilizing data derived from the in-depth-interviews, participant observation, and fieldwork, this study investigates the norm localization in two socio-culturally distinct localities (i.e. Trabzon and Antakya) in Turkey. Findings reveal that localizers are key to successful norm diffusion. Norm localizers appropriate the international norms and then act as active intermediaries between the global, national and local levels. Moreover, localization is not an automatic or smooth process, but a conflictual one. Rather than being passive receivers of international norms, localizers reinterpret and translate norms to make them more resonant, understandable and effectively usable in their particular localities. They target strategic local groups as objects of norm diffusion and develop several tactics in translating abstract international norms into the local context and practice.