Moda endüstrisinde Türk moda tasarımcı marka ve stil analizleri
Turkish fashion designer brands and style analysis on global fashion industry
  1. Tez No: 511201
  2. Yazar: NURŞEN SESİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE YETMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasında Moda Endüstrisinde yer alan Türk tasarımcı markaları ve stilleri, Türk tekstil ve hazır giyim endüstrisinin tarihçesi ile anlatılmaktadır. Bu tarihsel süreçte yer alan ilk hazır giyim ve tekstil firmalarına yer verilmektedir. Türk hazır giyim ve moda sektöründe marka ve tasarım yaratmanın önemine değinilmektedir. Marka bilinirlikleriyle dünya moda endüstrisinde yer alan Türk moda tasarımcıları bu alanda yapılacak çalışmalar için kaynak oluşturulması bakımından önem ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish designer brands and styles taking part in fashion industry are explained with the history of Turkish textile and readywear industry in this thesis study.The first readywear and textile firms are included in this historical process. The significance of creating brand and design in Turkish readywear and fashion industry is mentioned. This thesis has importance in terms of becoming a source for the fashion designers in the world fashion industry known with their brand recognition and all studies to be made in this field.