Kültürel öge olarak su kavramı ve Türk resim sanatına etkileri
The concept of water as a cultural element and its impact on Turkish painting art
  1. Tez No: 511202
  2. Yazar: ÖZGE ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. RIDVAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Su, evrenin varoluşundan bu yana temel ihtiyaç maddesi olmasından öte, farklı anlamlar yüklenerek ihtiyaçlara, inançlara, kültürlere ve teknolojiye göre değişim, gelişim ve çeşitlilik göstermektedir. Sınırları ayırmasının yanı sıra kültürleri bağlayan, insanlar arasındaki ortak bağ olan ve her zaman aynı kalan su ögesinin, Türk resim sanatında ele alınma biçimlerinin değişim ve dönüşüm göstermesi bu araştırmanın konusu olmuştur. Kültürel bir öge olan su kavramı, sanat tarihi boyunca ilk tasarım formlarından başlayıp, günümüzdeki disiplinler arası anlatımlarla sanat eserlerinde çok çeşitli anlam katmanları ile ele alınmaktadır. İlk bölümde, kültürel gelişimin kaynağı olan su ögesinin, Antik çağlarda tanrısal ve kutsal bir öge olarak görülmesinden, mitolojilere yansımasından, insanlara her konuda yaratıcılık katmış olduğundan ve sanatsal algılarını da şekillendirdiğinden bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde su ögesinin Türk resim sanatının ortaya çıkmasında oynadığı rol, minyatürlerin içinde görülmesine rağmen tema olarak sanat eserlerinde yerini almasında, ilk Türk ressamları olan deniz harp okulu mezunu asker ressamların etkisi ve 14 Kuşağı ile su betimlemelerinin gelişimi incelenmiştir. Son bölümde, Cumhuriyet'ten günümüze kadar Türk resim sanatında su ögesinin değişen sanat anlayışları ile birlikte hem teknik, hem üslup, hem de kavramsal olarak dönüşüm gösterme sürecinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Beyond being a basic necessity since the beginning of the universe, different meanings has been attributed to water, which has transformed and varied as a result of necessities, beliefs, cultures and changing technology. The issue of this research is analyzing the change and transformation of the element of water in Turkish painting art; the significant element connected different cultures, acted as a common link among people and has always been the same. Throughout the history of art, the concept of water, which is a cultural element, has been analyzed on the basis of the very first design forms, through today's interdisciplinary narratives in many different semantic layers in artworks. In first section, the focus is on the element of water, which is the resource of cultural development in terms of its divine and sacred attributions in ancient ages, its reflections in mythologies, its contributions to human beings and its impact on shaping artistic perceptions. In the second section of the research, the role of the element of water in the occurrence of Turkish painting art, its place in artworks as a theme although it is also existent in miniatures, impact of the very first Turkish painters, who were soldier artists graduated from naval academy and development of depiction water by 1914 generation painters will be presented. Finally, in the last section the goal is to present the process of technical, narrative and conceptual transformation of the element of water in Turkish painting art starting from the era of Republic until today.