Entegre raporlamanın işletme ve çevresi açısından önemi: Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi veri tabanındaki şirketlerin eko-verimlilik incelemesi
The importance of integrated reporting for enterprises and their environment: Eco-efficiency analysis of companies based on International Integrated Reporting Council database
- Tez No: 511210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Entegre raporlama son dönemde yeni bir raporlama yaklaşımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu raporlama yaklaşımındaki temel felsefe ekonomik kaynakların yanı sıra çevresel ve sosyal kaynakların da finansal raporlar içerisinde yer alabilmesi ve böylelikle finansal ve finansal olmayan unsurların arasındaki ilişkilerin finansal bilgi kullanıcılarına şeffaf, karşılaştırılabilir sunulmasıdır. Bu kapsamda yapılan bu tez çalışmasında entegre raporlama ve kavramsal çerçevesinden bahsedilmiş, entegre raporun sahip olması gereken içerik unsurları ve sermaye öğelerinin neler olduğu ve bilgiler arası bağlantının entegre raporlama ile nasıl kurulduğu açıklanmışıtr. Teorik çerçeve de göz önünde bulundurularak işletmelerin ekonomik değer ve sürdürülebilir değer yaratan etkenleri göz önüne alınalarak eko-verimlilik incelemesi yapılmıştır. Bu doğrultuda Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi'nin oluşturduğu entegre rapor uygulama örnekleri veritabanında imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yayınladığı raporların doğal sermaye öğesi altında açıklanan karbon emisyon verileri ile finansal sermaye öğesi başlığı altında açıklanan finansal veriler alınarak eko-verimlilik performansları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Integrated reporting has recently emerged as a new reporting approach. The basic philosophy of this reporting approach is that financial and environmental resources as well as economic and social resources can be included in financial reports, so that the relationships between financial and non-financial elements are presented transparently and comparably to financial information users. In this thesis study, integrated reporting and its conceptual framework are previously announced and then the contents of the integrated report and capital items of integrated report are mentioned. Afterwards, how financial and non-financial information linkage is established by integrated reporting is explained. In line with the theoretical framework, eco-efficiency studies have been carried out by taking into consideration the factors that create economic value and sustainable value of the enterprises. In this context, eco-efficiency performances were examined by taking the financial data disclosed under the heading of financial capital item together with the carbon emission data disclosed under the natural capital item of the reports published by the enterprises operating in the manufacturing sector in the integrated report examples database created by the International Integrated Reporting Council.