Harmanlanmış öğrenme yaklaşımına dayalı olarak hazırlanan 2017 ortaöğretim İngilizce dersi öğretim programının uygulanabilirliğine ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher's opinions on the applicability of 2017 secondary education English language curriculum based on blended learning
  1. Tez No: 511217
  2. Yazar: EDA TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BELGİN TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, harmanlanmış öğrenme yaklaşımına dayalı olarak hazırlanan 2017 Ortaöğretim İngilizce Dersi Öğretim Programı'nın uygulanabilirliğine ilişkin öğretmen görüşlerinin belirlenmesidir. Bu çalışmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması, araştırma veri analiz yöntemlerinden içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu kullanılarak Kocaeli ilinde bulunan Anadolu liselerinden 20 İngilizce öğretmeniyle görüşme yapılmıştır. Ayrıca görüşmelerde elde edilen verilerin teyidi amacıyla, 2014 ve 2017 Ortaöğretim İngilizce Dersi Öğretim Programları, Milli Eğitim Bakanlığı'na ait rapor ve çalışmalar, çalışma kapsamında yer alan okulların stratejik planları incelenmiştir. İçerik analizi sonrasında elde edilen bulgular, araştırma sorularıyla ilişkilendirilerek öğretmenlerin hazırbulunuşluğu, öğretmenlerin derslerde gerçekleştirdikleri uygulamalar, öğrenci hazırbulunuşluğu ve teknolojiye sahip olma, kurumsal alt yapı ve uzman desteği başlıklarında değerlendirilmiştir. Öğretmen görüşlerine dayanan bu araştırmada, öğretmenlerin gerekli hizmet içi eğitimi almaması, MEB ders materyallerinin harmanlanmış öğrenme yaklaşımını destekler nitelikte olmaması, EBA ve DynEd'in ortaöğretim İngilizce dersine uygun içerik barındırmaması, öğrencilerin teknoloji okuryazarlığının düşük olması ve gerekli BT araçlarına sahip olmaması, kurumların internet bağlantısı, bilgisayar temini ve uzman desteği sağlamada yetersiz kalmasının, harmanlanmış öğrenme yaklaşımına dayalı 2017 İngilizce Dersi Öğretim Programı'nın uygulanmasında karşılaşılan engeller olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine teachers' opinions on the applicability of 2017 Secondary Education English Language Curriculum based on blended learning. In this study, qualitative research design 'case study' and data analysis method 'content analysis' were used. Within this study, 20 teachers of Anatolian high schools located in Kocaeli were interviewed via the interview form that was prepared by the researcher. Besides, 2014 and 2017 Secondary Education English Language Curriculums, reports and study papers of Ministry of National Education, strategic plans of the schools involved in the study were analysed in order to confirm the results of interviews. The findings of the study that were obtained from content analysis were examined by associating with research questions 'teacher readiness, course implementations, student's readiness and state of having technological equipment, institutional infrastructure and expert support provided by school administration'. In this study that is based on teachers' opinions, it has been concluded that the following obstacles are being faced on the implementation of 2017 Secondary Education English Language Curriculum based on blended learning: Teachers are not able to receive essential in-service training, course materials provided by Ministry of National Education are not qualified enough to meet the requirements of blended learning, EBA and DynEd do not have appropriate content for secondary education English language teaching, students have a low level of technology literacy and do not have information technology equipment, schools fail to satisfy teachers and students' needs of internet connection, personal computer and expert support.