Türkiye ve Yunanistan bakımından Ege'deki karasuları genişliği sorunu
  1. Tez No: 51122
  2. Yazar: TURGAY CİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELDA SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Türk- Yunan ilişkileri, Yunanistan'ın“Megali İdeası”, Bizansı yeniden kurma ve kaybedilen toprakların Yunanistan tarafından yeniden ele geçirilmesi isteği sebebiyle, krizden kurtulamamaktadır. Krizlerin Yunanistan için çok büyük önemi vardır. Yunanistan, Türk- Yunan ilişkilerinde kriz yaratarak, Türkiye ile Avrupa Birliği ve diğer ülkelerle ilişkilerini bozmaya çalışmakta; diğer taraftan, Yunanistan hristiyan bir ülke olduğu için, hristiyanlığı bahane ederek, hristiyan Batının en ucunda ve müslümanlarla sınırı bulunan tek Avrupa Birliği üyesi olarak, Türkler tarafindan tehdit edildiğini iddia ederek, Avrupa ve diğer ülkelerden destek almakta; sınırlarını Türkiye aleyhine genişletmektedir. Yunanistan, Türkiye ile krizler yaratarak,“işte Türkler hala yayılmacı bir politika izlemektedir”diyerek, Türkiye'nin önünün kesilmesini sağlamakta, Türkiye'nin daha da güçlenmesi engellenmektedir. Yunanistan, kuruluşundan bugüne kadar, 1 66 yıl içinde beş kez Türkiye aleyhine sınırlarını genişletmiştir. Yunanistan 1930'lu yıllardan sonra Türkiye'ye karşı sınırlarını genişletebileceği en uygun yer olarak Ege Denizini seçmiştir. 193 1 yılında hava sahasını 3 deniz milinden 10 deniz miline; karasularını da 3 deniz milinden 6 deniz miline genişletmiş; 1947 yılında Oniki Adaları silahtan ve askerden arındırılması koşuluyla ele geçirmiş; 1960'lı yıllarda, silahtan ve askerden arındırılmış olması gereken bütün adaları andlaşmalara ve uluslararası hukuka aykırı olarak silahlandırmıştır. 1970'li yıllarda Ege denizinde kıta sahanlığı iddialarında bulunmuş; başarıh olamayınca da 1980'li yıllardan itibaren, 1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesini öne sürerek 12 deniz millik bir karasuları iddiasında bulunmuş ve bu iddialarını bugüne kadar devam ettirmektedir. Ege'de karasularına ilişkin Türkiye ve Yunanistan'ın en önemli görüşlerini kısaca dört grupta toplayabiliriz: a- Yunanistan Ege'de karasuları sorunu olmadığını iddia ederek, karasuları konusunda görüşmeleri ve müzakereleri red etmektedir. Oysa Türkiye, Ege'de karasuları genişliği sorununun iki ülke arasında görüşmeler ve müzakereler yoluyla çözümlenebileceğine inanmaktadır. b- Yunanistan, Türkiye'nin öne sürdüğü“Ege denizi yan kapalı bir denizdir”görüşünü red etmektedir. c- Türkiye, Yunanistan'ın öne sürdüğü“takımadalar görüşünü”red etmektedir.d- Türkiye, Yunanistan'ın 1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesinin hükümlerine dayanarak tek taraflı olarak Ege'de karasularım 6 milden“12 mile genişletme hakkına sahip olduğu”iddiasını red etmektedir. Türkiye Ege denizinde 6 milin üzerinde bir karasuları genişliğini kabul etmediğini ve 6 milin üzerinde bir karasuları genişliğini savaş nedeni (casus belli) sayacağını ilan etmektedir. Yunanistan bu güne kadar Ege sorununun çözümü için dört yöntem geliştirmiştir. a- Yunanistan, tehdit kuzeyden değil, doğudandır diyerek, Türk düşmanlğmı sadece ülkesinde değil bütün Dünya' da körüklemekte ve desteklemektedir. b- Yunanistan, devamlı“mazeret”göstererek diyalogtan, müzakerelerden kaçınmaktadır. Yunanistan çok sıkışınca, ülkesinin menfaatleri zedelenmesin diye, diyalog taleplerini kabul ederek, diyaloglar müddetince uzlaşmaz tutumunu sürdürmekte, görüşmelere sorunları çözme iradesinden yoksun olarak, çözüm istemeyerek zoraki olarak görüşmelere geldiğinden“Lahey Adalet Divanına gidelim”görüşünü öne sürmektedir. c- Yunanistan, güçlü bir ülkenin Yunanistan lehine sorunun çözülmesini sağlaması için müdahale etmesini beklemektedir. Yani“hakeme”başvurma görüşünü öne sürmektedir. d- Yunanistan'ın kuruluşundan beri, büyük bir başarıyla uyguladığı siyasi taktik, büyük devletlerin yardımını ve Türkiye'ye düşman ülkelerin de desteğini alarak“savaşı”benimseyen görüştür. Yunanistan bu sonuncusunu, en son çare olarak düşünmektedir. Oysa Uluslararası hukuk, Uluslararası Adalet Divanı kararlan ve 1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi incelendiğinde, Yunanistan'ın iddia ettiği gibi karasularını“tek taraflı olarak 12 deniz mile kadar genişletme egemenlik hakkı”nm bulunmadığı ortaya çıkmaktadır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish-Greek relations can't get out of crisis because of Greece's“Megali idea”and will of building a new Byzantion as well as of taking the lost lands. These crises have great importance for Greece. Greece tries to terminate Turkey's relations with the EU and other states; in the other hand using its religion, Christianity, and telling that it is the only state of the EU having border with a Muslim country, telling it is threatened by Turkey, taking the support of Europe and other nations, enlarging its borders against Turkey. Also creating new crises, it tells that“Here, Turks have an enlarging political idea”, prevents Turkey from gaining power. Greece, since it was founded, has enlarged its borders 5 times in 166 years. Greece has chosen The Aegean Sea to enlarge its borders after the 1930's In 1931, it had enlarged its airfield from 3 miles to 10 miles, and tentorial sea 3 miles to 6 miles; in 1947, it took the Dodecanese (Oniki Adalar) under the condition of removing all its armed forces from the islands; in 1960's it had armed all the islands that shouldn't have been according to international conventions. In 1970's, Greece had claimed a waterfield of 12 nm according to the 1982 dated United Nations Convention on The Law of Sea. We can group Turkey's and Greece's arguments concerning ideas on the Aegean Sea in four articles : 1. Greece, claiming there is no territorial sea problem in Aegea, refuses discussions: while Turkey believes that the problem of the waterfield may be solved by diplomatic discussions between the two countries. 2. Greece, refuses Turkey's idea claiming that“The Aegean Sea is a semi-closed sea”. 3. Turkey refuses the idea that Greece should be considerad as an archipelago State. 4.Turkey refuses Greece's claim of enlarging its tentorial sea from 6 miles to 12 miles, according to the United Nations Convention on The Law of Sea. Turkey declares that it doesn't accept terioterial waters wider than 6 miles in the Aegean Sea. Turkey also declares that it sees Greece's enlarging its waterfield as a cause of war. Greece is using four principal means serving it's interests in the Aegean problem : 1. Greece, claiming that the threat comes from the east, not from the north, supports Anti-Turkism all over the world. 2. Greece, always showing excuses, tries to escape from discussions and dialog. When the situation becomes unsoluble, Greece accepts offers of dialog for not hindering its IIInational interests, continuing its unconciliating manner during the dialogs; as it doesn't have the capability of solving problems since it joins to the discussions unwilllingly, offering to go to the International Court of Justice. 3. Greece waits for a more powerful state to interfere in the situation; thus puts forward the idea of going to an arbitrator. 4. Greece, keeps up the idea of war; using its political and tactical skills, it successfully applies and takes the support of big States. Besides that, when International Law, International La Haye Court of Justice decisions and 1982 dated United Nations Convention on The Law of Sea are observed, it is seen that Greece has no right to enlarge its teritorial waters one-sidedly up to 12 miles. IV