Fotğraf resim ilişkisi
Relation between photography and picture
- Tez No: 51123
- Danışmanlar: DOÇ. FAHRİ SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET Fotoğrafın bulunuşu ile birlikte Rönesans'tan bu yana gerçeği en doğru biçimiyle yansıtma görevini üstlenmiş olan resim sanatı, kendi içinde büyük bir dönüşüm yaşamak zorunda kalmıştır. Ressamın doğayı taklit etmeyi bırakarak, kendine yönelişi fotoğrafın bulunuşundan çok daha önce belirmesine karşın, fotoğraf böyle bir süreci hızlandırmış ve yaygınlaştırmıştır. Fotoğrafın tüm alanlarda görülen devrimsel nitelikteki değişimler, resim sanatının geleneksel anlatım dilinden uzaklaşmasına ve farklı arayışlara girmesine yol açmıştır. Soyut resim bu yönelişlerin bir sonucudur. Bulunuşu ile beraber fotoğraf ve resim arasında başlayan çift yönlü ilişkiler, zaman zaman ikisinin birarada kullanılması, zaman zamansa birbirinden yararlanmaları doğrultusunda gelişmiştir. Tezin birinci bölümünde ondokuzuncu yüzyılda fotoğraf ve resim arasında başlayan çift yönlü ilişkiler ele alınmıştır. Bunun yanısıra sanat tarihinde resmin belgeci bir kimliği ne tür sebeplerle, ne zaman üstlenmeye başladığı, insanoğlunun görüntülere olan tutkuları ve fotoğrafın bulunuşuyla beraber resim sanatında görülen dönüşümler incelenmiştir. Bu incelemeler sonucu, sanat tarihinde fotoğraflama düşüncesinin, teknik yapılanma sürecinden çok daha önce varolduğunu gördük. Bunun yanısıra fotoğrafın belgeci kimliği üstlenmesiyle birlikte resimde soyutlamaya yönelik tavırlarında ortaya çıktığını, resmin kendi olanaklarını kullanmaya başladığını ve kendi iç mantığına yöneldiğini görüyoruz. Bu arada fotoğrafsa kendi içinde atılımlar yapmaya başlamış ve çeşitli ihtiyaçlara yanıt verebilecek dallara yönelmiştir. Teknik üstünlükleri ve kolaylıkları, fotoğrafın kısa sürede popüler hale gelmesine ve ressamlar tarafından da özel amaçlar doğrultusunda kullanılmasına yol açmıştır. Ancak ondokuzuncu yüzyılda sözedilen bukullanım olanakları, ressamlar tarafından yeterince keşfedilememiş ve birkaç sanatçı dışında bu yöntemler kısır bırakılmıştır. Tezin ikinci bölümünde 20.yy'daki sanatsal oluşumlarda, fotoğraf ve resim ilişkileri incelenmiş, önceleri görsel yaratıda bir araç olarak kullanılan fotoğrafın, yirminci yüzyıla girerken imgelemin ta kendisi olarak karşımıza çıktığı görülmüştür. Bu yeni çağ ile beraber, diğer sanat dallarında olduğu fotoğraf ve resim arasındaki ilişkiler de birbiri içine girmeye başlamış, hızlı üretim ve tüketim mantığı beraberinde yepyeni anlayışları getirmiş, fotoğrafsa bu yeni anlatım biçimlerine kısa yoldan çözümler üreten (çağın mantığını da kendi bünyesinde taşıması bakımından) bir araç durumuna gelmiştir. Bununla birlikte fotoğraflar üzerine eleştirel yaklaşımlar getirilmeye başlandıkça farkedilen yeni anlatım olanakları modernist yaklaşımlara destek verdiği kadar, günümüz sanatını oluşturmada da temel sanat nesnesi durumuna gelmiştir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By the invention of the photography, the art that had been carryin the mission of showing the reality as true as possible since Renasaince had to have a big transformation in itself. Photography has made the process puicker that the artists used to immitiate nature, then started to look back himself and spread. By the influence of photography the art got far from the traditional aand started to search new things. Abstract picture has appearad as the result of these searches. In the first part of this thesis the double-sided realionships are given between photography and art in the 19th century. In addition we give information about how and when art started to have documantary identity the possions of human being to pictures and how art has been changed by the invention of art. As a result of these searches we observe that the thougth of taking photography in the history of art had started before it technicaly in process. Beside that by photography has started to carry the documantary indentity, art started to developed through abstract thoughts, and it started to use its own opportunities and its own mentality. By the way photography started to develope in itself and came to the point that could help anyneed in any branches. In the second part of this thesis we give information about relationship between art and photography in the 20th century. Photography was a medium of visual creativity first but at the beginning of the 20th century it became thi immagination itself. With this new century, the relationships between the art and photography started to get into each other, the fast production and consumption mentality brought new ideas and photography became the tool for these new ideas (because it also carried the short-cut mentality of the century). IllIn addition, when people started to make critics on photographs, the new methods have been recognized and they supported the modernist ideas and has become the basic art object of theoretical formation of today's art. IV