Ege Adaları Sorunu ve Doğu Akdeniz'deki Doğalgaz Arama faaliyetlerinde Türkiye ve Yunanistan'ın dış politik demeçlerinin söylem analizi
Aegean Islands Problem and Natural Gas Exploration in the Eastern Mediterranean foreign policy statements of Turkey and Greece in their activities discourse analysis
  1. Tez No: 755502
  2. Yazar: İSMAİL ASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Yunanistan ve Türkiye'nin Ege Adaları ve Doğu Akdeniz Doğalgaz Arama faaliyetleri iki ülke arasında diplomatik krize neden olmaktadır. Taraf ülkelerin bu krizi aşmak için sergiledikleri politik tutumun ne yöne evrildiği belirsizliğini korumaktadır. Bu araştırmada Yunanistan ve Türkiye'nin Ege Adaları Sorunu ve Doğu Akdeniz Doğalgaz Arama faaliyetlerinde ortaya koyduğu dış politik söylemlerinde ne yönde bir tutum sergiledikleri, en sık hangi söylemi vurguladıkları ve her iki ülkenin verdiği demeçlerin medya kuruluşları tarafından Türkiye'nin iç politikasına yönelik kurgulanıp kurgulanmadığı incelenmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesinde Yunanistan Cumhuriyeti Başbakanı ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının 2019 ve 2020 yıllarındaki kamuya açık dış politik söylemleri incelenmiştir. Bu çalışmada; analiz için örneklem olarak birbirinden farklı kuruluş amacı ve hedefi bulunan Türkiye'de ulusal yayım yapan BBC Türkçe, Sputnik Türkiye, Euronews Türkçe ve Anadolu Ajansı gibi 4 farklı medya kuruluşu seçilmiştir. Bu açıdan araştırmada taraf ülkelerin ne yönde demeç verdikleri ve soruna nasıl yaklaştıklarına ilişkin en sık vurgulanan demeçlerin medya kuruluşları tarafından nasıl yansıtıldığının ortaya konması amaçlanmıştır. Taraf ülke karar alıcılarının Ege Adaları Sorunu ve Doğu Akdeniz'deki Doğalgaz Arama faaliyetlerindeki soruna ne yönde yaklaştıkları ve ne yönde demeç verdiklerini ortaya koymak için“Uyuşmazlıkların Çözümü (Müzakere)”,“Konvansiyon”,“Tehdit ve Çatışma”başlıkları altında kamuya açık demeçleri Van Dijk'in eleştirel söylem analiziyle çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre taraf ülkelerin en sıklıkla tehdit-çatışma ve uyuşmazlıkların çözümüne yönelik demeç verdikleri, en az sıklıkla konvansiyon söylemlerinin kullandığı görülmüştür. Araştırmanın sonucuna göre her iki ülkenin kriz ve gerginliklerde karşılıklı sert tutum sergiledikleri, tehdit ve çatışmaya varan demeçler verdikleri, konvansiyon söylemlerine ise daha geri planda durdukları, uyuşmazlıkların çözümü konusunda Yunanistan'ın daha geri planda durduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca medya kuruluşları tarafından haberlerin nasıl kurgulandığı ve haberde saklı olan ideolojik görüşlerin gün yüzüne çıkarılması bakımından her iki ülkenin verdiği demeçlerin yayım politikası açısından Türkiye'nin iç politikasına yönelik olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Aegean Islands and Eastern Mediterranean Natural Gas Exploration activities of Greece and Turkey cause a diplomatic crisis between the two countries. It remains unclear in which direction the political stance of the participating countries to overcome this crisis has evolved. It remains unclear in which direction the political stance of the participating countries to overcome this crisis has evolved. In this research, it has been examined what attitude Greece and Turkey have in their foreign policy discourses in the Aegean Islands Problem and Eastern Mediterranean Natural Gas Exploration activities, which discourse they emphasize most often, and whether the statements made by both countries are fictionalized by the media outlets for Turkey's domestic policy. In obtaining the research data, the public foreign policy discourses of the Prime Minister of the Greek Republic and the President of the Republic of Turkey in 2019 and 2020 were examined. In this study; For the analysis, 4 different media organizations such as BBC Turkish, Sputnik Turkey, Euronews Turkish and Anadolu Agency broadcasting nationally in Turkey, which have different establishment goals and objectives, were selected as samples. In this respect, it is aimed to reveal how the most frequently emphasized statements about the way the party countries made statements and how they approached the problem were reflected by the media organizations. In order to reveal how the party decision makers approached the problem in the Aegean Islands Problem and Natural Gas Exploration activities in the Eastern Mediterranean and how they made their statements, they made public statements under the headings of“Dispute Resolution (Negotiation)”,“Convention”,“Threat and Conflict”. It is analyzed by Dijk's critical discourse analysis. According to the research findings, it was seen that the parties most frequently made statements about threats-conflict and conflict resolution, and convention discourses were used the least frequently. According to the results of the research, it has been concluded that both countries have mutually harsh stances in crises and tensions, made statements that amount to threats and conflicts, while they stand in the background of the convention discourses, and Greece stands in the background in the resolution of disputes. In addition, it has been concluded that the statements made by both countries in terms of how the news is structured by the media organizations and the ideological views hidden in the news are not directed towards Turkey's domestic policy in terms of publication policy.