Tabir-nâme Tabir-nâme-i İbni Sîrîn-i Afâkî (Giriş-metin-sözlük-tıpkıbasım)
Tabir-nâme Tabir-nâme-i İbni Sirin-i Afaki (Entry-text-dictionary-facsimile)
- Tez No: 511221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞKAN CEM BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Rüya yorumuyla ilgili bilgiler çok eski tarihlere dayanmaktadır. Rüya yorumu hakkında bilgi veren eserler tarih boyunca insanların ilgisini çekmiştir. Bu eserlerde sade ve anlaşılır bir dil tercih edilmiştir. Dönemin dil özelliklerine, sosyal hayatın içeriğine ve kullanılan sözcükler hakkındaki bilgilere bu eserler vasıtasıyla ulaşılabilmektedir.Üzerinde çalışılan bu yazma, yazıldığı dönemin dil ve kültürel özellikleri bakımından açıklayıcı bilgiler vermesi, Türkçenin kelime hazinesinin tespit edilmesi, inanışlar hakkında bilgi vermesi gibi konular bakımından önemli bir yere sahiptir. Çalışmaya kaynaklık eden eserde Arapça ve Farsça tamlamalara, deyimlere, ayetlere, hadislere ve hikâyelere sıkça yer verilmiştir. Tabir-nâme-i İbni Sîrîn-i Âfâkî adlı İbni Sîrîn'e atfedilen eserin yazarı Şeyh Ali Bin Şeyh Abdullah Muhammed Bin Hasenî El-Mavsilî'dir. Eserin yazım tarihi belli değildir. 141 varaktan oluşan eserde her varakta 13 satır bulunmakta olup yazı türü harekeli nesihtir. Çalışmanın giriş kısmında rüya ilmi ve tabiri hakkında bilgi verilmiştir. Metin kısmında ise transkripsiyon alfabesi esas alınarak yazma eserin Arap harflerinden Latin harflerine aktarımı yapılmıştır. Sözlük kısmında da eserdeki kelimelerin önemli bir kısmının açıklaması yapılmıştır. Eser, rüya ilmi ve rüya tabiri hakkında çeşitli bilgilerin günümüze ulaşmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Regarding informations of dream interpration are based on very old histories. The works giving information about dream interpretation have been attracted people's interest through history. Plain and understandable language has been prefered. İt has been reached through this works the period's language features, the content of social life and the informations about used words.This work we have worked on has important place in terms of giving explanatory information the written period's about language and culturel features, determination of Turkish vocabulary, give information about beliefs. The work inspired the study has been often given place Arabic and Persian language noun phrases, idioms, verses of Quran, hadiths and stories. Called Tabir-nâme-i İbni Sîrîn-i Âfâkî attributed to İbni Sîrîn the work's author is Şeyh Ali Bin Şeyh Abdullah Muhammed Bin Haseki El-Mavsilî. The writing date of the work is not clear. İn the work having 141 pages also existed 13 lines on every pages the work's writing the is vibrant naskhi. İt is informed about dream science and interpretation in our work's introduction part. İt is made explanation the important part of vocabularies in the work in the dictionary part as well. The work provides access to our day the various informations about dream science and dream interpretation.