The relations of Istanbul and Ankara within the press of Turkish national struggle (1918-1922)
Türk milli mücadele basınında İstanbul ve Ankara arası ilişkiler (1918-1922)
- Tez No: 511241
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu tezin temel amacı Millî Mücadele döneminde Türk Milliyetçilerinin hem İstanbul Hükümetleri hem de İtilaf Devletleri ve Sovyet Rusya ile kurduğu ve dönemin İstanbul ve Anadolu'da yayınlanan gazetelerine yansıyan ilişkilerini analiz etmektir. Bu bağlamda, Milli Mücadelenin dini-hukuki ve diplomatik-askeri meşruiyeti özel olarak ele alınmıştır. Türkçe İstanbul, Alemdar ve Peyam-ı Sabah, gibi üç milliyetçi karşıtı gazete istisna, İkdam, İfham, Tasvir-i Efkar, Vakit, İleri, Yeni Gün, Akşam, Hadisat, Öğüt, Albayrak, Açıksöz, İrade-i Milliye, İzmir'e Doğru ve Hakimiyet-i Milliye gibi hem İstanbul hem de Anadolu'da yayınlanan en etkili milliyetçi gazeteler, İstanbul hükümetlerinin ve İtilaf güçlerinin yoğun sansürüne rağmen Milli hareketi desteklemişlerdir. Bu gazeteler Milliyetçilerin, müdafaa-i hukuk cemiyetleri kurarak, milli kongreler düzenleyerek, İstanbul Hükümeti'ne karşı fetva yayımlayarak, Ankara'da Büyük Millet Meclisi'ni açıp kanunlar koyarak dini ve hukuki meşruiyetlerini sağladıklarını savunmuşlardır. Ayrıca, İstanbul ve Anadolu'daki milliyetçi basının yayınlarına göre, Ankara'daki Milli Hükümet, İnönü, Sakarya ve Büyük Taarruz gibi büyük askeri zaferleri sayesinde uluslararası alanda diplomatik-siyasi meşruiyetini ispat etmiştir. Ankara Hükümeti'nin Fransa ile imzaladığı Ankara İtilafnamesi, Sovyet Rusya ile imzaladığı Moskova Dostluk Antlaşması ve İtilaf güçlerinin temsilcileri ile imzaladığı Mudanya Mütarekesi gibi siyasi antlaşmalar, Ankara Hükümeti'nin uluslararası camiada Türk milletinin tek temsilcisi konumuna gelmesinin zeminini hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
The basic goal of this thesis is to analyze the relations of the Turkish Nationalists with the İstanbul Governments, the Allied powers and also Soviet Russia during the Turkish National Struggle with a special focus on the religious-judicial and military-political legitimacy of the National movement as reflected in the newspapers published in İstanbul and Anatolia. Except for three anti-nationalist newspapers, Türkçe İstanbul, Alemdar and Peyam-ı Sabah, the most influential nationalist newspapers, İkdam, İfham, Tasvir-i Efkar, Vakit, İleri, Yeni Gün, Akşam, Hadisat, Öğüt, Albayrak, Açıksöz, İrade-i Milliye, İzmir'e Doğru and Hakimiyet-i Milliye, published in İstanbul and Anatolia supported the National movement in spite of heavy censorship of the İstanbul Government and the Allied powers. These newspapers defended that the Nationalists achieved the religious and legal legitimacy by establishing the society for the defense of rights, organizing national congresses, publishing a fatwa against İstanbul, opening the Grand National Assembly, and enacting laws in Ankara. In addition, according to the publications of the nationalist press in İstanbul and Anatolia, the National Government in Ankara proved its diplomatic-political legitimacy in the international arena thanks to the great military victories, such as Battles of İnönü, Sakarya and the Great Offensive. The political agreements of the Ankara Government, like the Ankara Treaty, signed with France, the Moscow Treaty of Friendship signed with Soviet Russia, and finally, the Mudanya Armistice Treaty signed with representatives of the Allied powers prepared the ground the Ankara Government for being sole representative of the Turkish people in the international arena.