Ekonomik ve finansal araştırmalarda büyük veri
Big data in economic and financial research
- Tez No: 511240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ YILANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerin artmasıyla birlikte veri üretim hızı artmış, insanlar, makinalar ve sensörlü cihazlar yoluyla üretilen bu veri miktarı depolanır ve işlenir hale gelmiştir. Son yıllarda farklı çeşitlilikte ve yüksek hızda üretilen veri miktarı bilimin, kamunun ve özel sektörün dikkatini çekmiş ve ilgili çalışmalar giderek artmıştır. Artan veri miktarı literatürde Büyük Veri olarak adlandırılmıştır. Bu çalışmanın amacı büyük verinin mevcut istatistiksel ve ekonometrik analiz teknikleriyle anlamlandırılmasının mümkün olup olmadığını incelemektir. Çalışmada artık sabit veriye değil hızla akan veriye odaklanmanın öneminden bahsedilmiş ve büyük veri setlerini analiz etmede nedensellikten ziyade korelasyonun tercih edilmesi üzerinde durulmuştur Çalışmanın sonucunda büyük veri teknolojileri ile ekonometrik analiz yapmanın mümkün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, with the increase of technological developments, data production speed has increased and this amount of data produced by people, machines and sensor devices has become stored and processed. In recent years, the amount of data produced in different varieties and at high speed has attracted the attention of science, the public sector and the private sector, and related works are increasing. The increased amount of data is called the Big Data in the literature. The purpose of this study is to examine whether it is possible to interpret the large data by means of existing statistical and econometric analysis techniques. The importance of focusing on fast flowing rather than fixed data is discussed in the study, and it has been emphasized that the only way to correlate causality is to analyze large data sets As a result of the work, it has been shown that it is possible to conduct econometric analysis with big data technologies.